بانك مقالات تخصصي كامپيوتر - شهروئي

وبلاگ شخصي مسعود راهخدازاده

مقدمه ای بر طراحی وب سایت
نویسنده : مسعود راه خدازاده - ساعت ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۳٠
 

مقدمه ای بر طراحی وب سایت

با ورود اینترنت به زندگی انسانها، تحول زیادی در نوع زندگی و فکر مردم ایجاد شده است. با گسترش ارتباطات مجازی و جریان اطلاعات بین کامپیوتر ها توسط اینترنت کمتر شرکتی یا موسسه ای پیدا می شود که به فکر معرفی خود و محصولات و خدماتی که ارائه می کند در دنیای ارتباطات مجازی نباشد. و قطعا این معرفی باید به بهترین نحو ممکن صورت گیرد تا موثر و مفید باشد.GUI را در عرصه ی دنیای اینترنت می توان ظاهر گرافیکی دانست که برای جریان اطلاعات ترسیم می شود و کاربران را ترقیب به دنبال کردن و دریافت اطلاعات می کند.

وب (web)

واژه ای انگلیسی به معنی تار است. وب یک فضای اطلاعاتی جهانی است که مردم می توانند توسط اینترنت در آن بخوانند یا بنویسند. این عبارت معمولاً به صورت اشتباه به جای اینترنت به کار می رود اما وب در حقیقت یکی از خدماتی است که روی اینترنت ارایه می‌شود مانند پست الکترونیک. ‌سایت یعنی مکان و منظور از وب‌سایت، صفحات مرتبط است. واژه وب‌گاه در فارسی جایگزین وب‌سایت شده است.

طراحی صفحه های رسانه وب

طراحی یا آراستن صفحه های رسانه وب و یا سایت‌ها و نرم افزارهای وب، بوسیله اَبَرمتن یا زبان‌های نشانه‌گذاری مانند اچ‌تی‌ام‌ال، و با کمک الگوهای آبشاری وب (یا CSS) و تصویرها (یا Images)، با رعایت درست استانداردهای وب، را طراحی وب می گویند. طراحی وب یعنی طراحی یک یا تعدادی صفحه از جنس اَبَرمتن (Hyper Text)، که به یکدیگر پیوند داده شده و پیوسته به یکدیگر هستند و می تواند مجموعه ای باشد از طراحی گرافیک، طراحی رابط گرافیکی کاربری (GUI)، تصویرسازی یا کاریکاتور، پویا نمایی یا انیمیشن، متون نوشته شده ، برنامه نویسی و کد نویسی، کدهای الگوهای آبشاری وب (یا CSS) و از همه مهم‌تر، طراحی سناریو و چگونگی ساختار سایت، روش قرار گرفتن صفحه ها، یا به عبارتی ساده تر، طراحی نقشه کاربری. طراحی گرافیک تنها بخشی از طراحی وب است.

طراحی وب با طراحی بروشور و طراحی برای چاپ، تفاوت دارد. صفحه‌های وب به گونه‌ای طراحی می‌‌شوند که بر روی نمایشگر رایانه خوب دیده شوند، بنابراین بیشینه دقت تصاویر، دقت نمایشگر است. برخلاف بروشور و روش طراحی برای چاپ، که داده ها در چند صفحه و به گونه یکجا در اختیار کاربر قرار می‌‌گیرد، در صفحه‌های وب این داده ها بر روی کامپیوتر سرویس دهنده ذخیره می‌‌گردند، و کاربر تنها هر صفحه‌ای که احتیاج داشته باشد را با نرم افزار مرورگر وب (Web browser)، مرور می‌‌کند. این باعث می‌‌شود تا در بخش بندی داده ها و در دسترس گذاشتن‌ آنها، به شکلی متفاوت برخورد شود. از طرف دیگر جابجایی داده ها و در دسترس گذاشتن آنها از دید نرم افزاری، در شبکه ها، محدودیت هایی برای طراحی وب ایجاد می‌‌کند. به عبارتی دیگر، برتری این نوع از انتشار دیجیتالی - الکترونیک داده ها بر سایر رسانه‌ها آن است که باعث می شود هر کاربری در هر گوشه جهان به آسانی به آنها دسترسی داشته باشد و این برتری رسانه وب را فراگیرتر نموده.

بنابراین نرم افزارهای طراحی وب، به کلی با دیگر نرم افزارهای طراحی و چیدمان متفاوت هستند. نا آشنایی طراحان گرافیک با نرم افزارهای وب، یکی از دلیل های تمایل نداشتن آنها به طراحی وب است. در سال هایی که استفاده از وب هنوز فراگیر نشده بود، شمار کمی از طراحان گرافیک درگیر طراحی وب بودند، اما اکنون، طراحی وب، وابسته به همکاری برنامه نویسان و طراحان وب و گرافیست ها شده است و لازمه این همکاری متقابل آن است که گرافیست با اصول پایه برنامه نویسی آشنایی داشته باشد تا بتواند در بخش هایی از کار که وابسته به برنامه نویسی است از پس کار برآید.

طراحی وب، بخشی از ساخت یک وب سایت است، که می تواند شامل تنظیم وب سرور یا داده‌گاه وب، نوشتن نرم افزارهای وب و برقراری امنیت وب سرور یا «داده‌گاه» باشد.

تاریخچه

تیم برنرز لی، بنیانگذار شبکه جهانی وب، با برپایی یک سایت وب در آگوست ۱۹۹۱، نام خود را به عنوان نخستین طراح وب در تاریخ نگاشت. او در نخستین سایت وب اش، از اَبَرمتن و پیوندی برای ایمیل (پست الکترونیک) استفاده کرده بود. در آغاز، سایتهای وب با کُدهای ساده «اچ‌تی‌ام‌ال» نوشته می شدند، گونه ای از زبان کُدنویسی که ساختار ساده‌ای به وب سایت ها می داد، شامل سرتیتر و پاراگراف، و توانایی پیوند دادن به صفحه های وب دیگر، با اَبَرمتن. در مقایسه با روش های دیگر، این راه تازه و متفاوتی بود که کاربران به سادگی می توانستند با یک مرورگر، صفحه های پیوند خورده را باز کنند.

با پیشرفت وب و هنر طراحی آن، زبان کُد نویسی اش، اَبَرمتن یا اچ‌تی‌ام‌ال، پیچیده تر و پرانعطاف تر شد. ابزاری مانند جدول ها (Tables) که بیشتر برای نمایش نمودارهای داده ای بودند، بزودی مورد استفاده نادرست، برای چیدمان های پنهان در صفحه های وب قرار گرفتند. با پیدایش صفحه های الگوی وب یا «CSS»، روش نادرست طراحی با جدول های پنهان در صفحه، از گردونه خارج، و بجای آن استفاده مناسب از صفحه های الگوی وب یا «CSS»، جایگزین شد.
در گذشته برای چیدمان چاره ای جز بکارگیری جدول های پنهان وجود نداشت ولی امروزه با فراگیر شدن استفاده از
CSS به مرور شاهد تصحیح روش های غلط و استاندارد سازی برای این منظور هستیم به گونه ای که سایت های بزرگی چون یاهو، ماکروسافت و اپل با این که حجم مطالب چیدمانی در صفحاتشان بسیار زیاد است و گرافیک سایت بالایی دارند با این حال حتی از یک Table برای سایت های خود استفاده نکرده اند ( به اصطلاح table less هستند ) که این جای شکفتی دارد. معروفترین و بزرگترین سایت های فارسی زبان هنوز نتوانسته اند به این مرحله از استاندارد سازی در طراحی مدرن دست پیدا کنند.

فن آوری های یکپارچه سازی داده‌گاه ها (Database)، مانند زبان‌های کُدنویسی سمت سرور (Server-Side Scripting) مانند CGI, PHP, ASP.NET, ASP, JSP و ColdFusion، و استانداردهای طراحی مدرن با الگوها (CSS)، ساختار سایت های وب را باز هم تغییر داده و آنرا پیشرفته تر کرده. با این حال هنوز استفاده از Table ها برای Layout وب سایت متداول ترین و آسانترین روش ممکن است.

همچنین با آمدن تصاویر پویا و فن آوری های پویانمایی به صفحه ها، مانند فِلَش (Flash)، چهره وب بیشتر از پیش تغییر کرد و توانمندی های تازه ای را به سازندگان رسانه و طراحان وب داده است.

نرم افزارهای طراحی وب


همان گونه که طراح های گرافیک با پیشرفت نرم افزارهای رایانه ای، ناچار شدند تا کار طراحی با آنها را فرا بگیرند، برای طراحی وب نیز ناگزیرند تا با نرم افزارهای خاص طراحی وب آشنا شوند، با این تفاوت که بجز ساختن بخش های گرافیکی یک سایت وب، کاربر می تواند همه صفحه ها را به سادگی در یک نرم افزار ویرایش کننده متن ، با رعایت استانداردهای وب ، بسازد و پس از آن، فایل های ساخته شده را، روی داده‌گاه یا سرور بفرستد. برخی از زبان های رایج برنامه نویسی و نوشتن کد اَبَرمتن برای وب عبارتند از: «اچ‌تی‌ام‌ال» (
HTML)، جاوا اسکریپت، CSS ،ASP ،PHP ،CGI ،XML ، .NET ، ColdFusion و غیره. از این میان تعدادی به طور حتم برای اجرا نیاز به سرور دارند.

برخی از برنامه های مورد استفاده در طراحی وب:Adobe Photoshop ،Adobe Flash ،Adobe Dreamweaver، و . . . می باشند. همچنین نرم‌افزارهای غیر استانداردی مانند Microsoft FrontPage بیشتر با نام «تولید کننده صفحه های وب مایکروسافت» شناخته می شوند تا نرم افزار طراحی وب، به گونه ای که جفری زلدمن، از طراح های بسیار سرشناس سبک طراحی استاندارد وب، این نرم افزار را به دلیل سرکشی از استانداردها، «نرم افزار ساخت صفحه های مرورگر اینترنت مایکروسافت (یا IE)» و نه وب، معرفی کرده.
همچنین در برخی از سبک‌های طراحی وب، که بر اساس نرم افزار فلش طراحی شده اند از طراحی دستی که با نرم افزارهای گرافیکی همچون
Freehand و یا Illustrator بهینه گشته اند استفاده می شود. سبک نوین در زمینه طراحی و اطلاع رسانی در جامعه کنونی وب، به سمت قالب فلش سوق پیدا کرده و به دلیل گستردگی و جانداری بیشتر در فلش، بعضی کاربران مایلند تا از این فن آوری وب برای سایت شان استفاده کنند ولی این نوع طراحی محدودیت های خاص خود را داراست که از آن جمله می توان به نبود پلاگین مربوطه برای اجرای فایل های فلش بر روی تمامی سیستم ها، حجیم بودن فایل های تولیدی و کندی اجرا بر روی سیستم هایی که سرعت اینتر نت آنها بالا نیست، محدودیت های ساخت فایل های فلش به علت حرفه ای بودن نرم افزار مربوطه برای افراد عادی و . . . اشاره کرد. آسان ترین نرم افزار برای طراحی وب، یک ویرایشگر ساده متن رایانه است، جایی که بتوان کدهای ساده را وارد کرد و آنها را روی یک داده‌گاه یا سرور، نگهداری نمود.

 

استانداردهای وب

عبارتی است کلی در بحث ساختار و طراحی وب، به معنی «دستورها و قانون‌ها» و مشخصات فنی وضع شده‌ای از سوی کنسرسیوم جهانی وب (W3C)، که سیمای کلی و همه جنبه‌های شبکه جهانی وب را نمایش و شرح می‌دهند. در سالهای اخیر، این عبارت بیشتر به جنبش استانداردهای وب وابسته شده‌است. جنبشی رو به گسترش، برای فراگیر ساختن «مجموعه استانداردی از روش‌های ساخت» سایت‌های اینترنتی، و تعریف فلسفه‌ای گسترده تر در سبکِ ساخت و طراحی وب، که شامل این مجموعه «روش‌های ساخت» است.

برای نمونه، قانون «ساختار متن»، یا دستور چگونگی قرار دادن متن در صفحه وب، بدون استفاده از ترفندهای غیر استاندارد، به روشی که حتی برای کاربران نابینا هم دسترسی آسانی داشته باشد، یکی از این دستورهاست که طراح وب را مجبور می‌کند تا قانون «ساختار متن» را رعایت کند.
بسیاری از این دستورها و مشخصات فنی وضع شده که بر همه جنبه‌ها و سیمای کلی اینترنت حاکم شده‌اند، و نه تنها شبکه جهانی وب، به گونه‌ای مستقیم یا غیر مستقیم، روش طراحی، مدیریت، ساخت و پیشبرد یک سایت و دیگر سرویس‌های وب را زیر تاثیر خود قرار می‌دهند. با اینکه هر یک از این دستورها و روش‌ها ممکن است «استانداردهای وب» خوانده شوند، پویندگان جنبش استانداردهای وب، به استانداردهای بالاتری که بیشتر و به گونه‌ای مستقیم، سایت‌های وب را هدف قرار داده‌اند، مانند دسترسی (یا
Accessibility) و کارایی (یا Usability)، تمایل نشان می‌دهند.

 

تحلیلی بر روند رشد و پیشبینی آنچه در آینده رخ خواهد داد:
در سالهای نخست پیدایش اینترنت و وب به علت ابتدایی بودن تکنولوژی های سخت افزاری و نرم افزاری طراحی های گرافیکی جذابی را برای استفاده در سایت های اینترنتی شاهد نبودیم. یک سایت وب از تعدادی پاراگراف متنی، و تصاویر بسیار ساده و تعدادی
Hyper Link
تشکیل شده بود و نهایتا جداولی نیز در آنها مورد استفاده قرار می گرفت. استاندارد های حروف نیز فقط برای تعداد محدودی که اکثرا حروف لاتین بود تعریف شده بود و حروف فارسی در وب جایگاهی نداشت.
با ورود اینترنت در سطح عمومی به ایران در حدود سال های 1996 -1997 و احساس نیاز به فارسی نویسی در وب نرم افزار های واسطی برای وارد کردن متون فارسی به محیط وب نوشته شد که نواقص بسیار زیادی داشت. کاربر حتما باید فونت مورد نظر را در سیستم خود بارگذاری می کرد و تنظیمات بسیاری را در مرورگر وب خود برای نمایش صحیح نوشته ها انجام می داد.
با توسعه سیستم های عامل از جمله ویندوز 2000 و اضافه شدن استاندارد های زبان برای حروف مختلف این نواقص به مرور مرتفع شد و حروف فارسی نیز بسیار راحتتر در وب مورد ستفاده قرار گرفت. کمبود تنوع قلم های استانداردی که در وب بتوان از آنها استفاده کرد هنوز به شدت احساس می شود. البته این نکته قابل ذکر است که کلا برای نوشتن در وب محدودیت در استفاده از قلم وجود دارد و این متخص زبان فارسی نیست.

در سالهای اخیر با توسعه مرورگر های وب و قابلیت های فراوانی که در نمایش فرمت های جدید تصویری در آنها مشاهده می شود و همچنین توجه شرکت های تولید نرم افزار های طراحی و برنامه نویسی وب از جمله Adobe و Microsoft به عنوان پیشتازان این صنعت روند رو به رشدی را با سرعت زیاد شاهد هستیم. رقابت بین این دوشرکت و ورود سریع نرم افزار ها و تکنولوژی های جدید در بهبود ظاهر و مدیریت محتوی سایت ها، بر سرعت این رشد افزوده است به طوری که در سال 2006 با خرید کلیه سهام شرکت Macromedia توسط Adobe و افزایش رابطه تعاملی بین نرم افزار های گرافیکی و طراحی وب از جمله illustrator، Photoshop، Flash و Dreamweaver در نسخه های Creative Suite 2 و 3 شاهد پیشرفت های چشمگیر در نوع Layout و طراحی قالب های وب سایت هستیم مایکروسافت نیز در سالهای اخیر برای عقب نیفتادن از این روند توسعه ای نرم افزار های Web experience و SharePoint Designer را به بازار ارائه کرده است و با طراحی فرمت جدید گرفیگی که توانایی ایجاد object های تصویری متحرک را (مانند فلش) داراست به نام Silverlight سعی در رقابت باAdobe Flash دارد.

فرمت تصویری PNG24 و پشتیبانی مرورگر های وب جدید مانند IE 7 می تواند مقدمه ای برای یک انقلاب در حوزه گرافیک وب باشد. PNG24 با قابلیت های بی نظیری مانند حالت های نیمه شفاف با درصد شفافیت 0 تا 100 درصد، خلاقیت ها و ایده های طراحی گرافیکی بسیاری را می تواند به عمل و اجرا در آورد.

در جهان امروز امکانات فراوانی در اطراف ما وجود دارد که شاید کمتر از 1% آنها را بکار گرفته ایم. اینترنت به عنوان یک بستر انتقال اطلاعات با امکان ایجاد ارتباط مابین کلیه منابع اطلاعاتی، عملیاتی و کاربران از جمله این امکانات می باشد.

روزگاری نه چندان دور تنها وسیله ایجاد ارتباط تبلیغاتی با مخاطبین، چاپ آگهی در مجلات، روزنامه ها، رادیو و تلویزیون بود. ایرادهای اساسی این روش تبلیغات را، هزینه بالا به نسبت کارائی و عدم امکان دریافت بازخورد (تعامل) می توان برشمرد که این ایراد کماکان گریبانگر این روش تبلیغات است.

اکنون چند سالی بیشتر از عمر وب سایتهای اینترنتی نمی گذرد و تحولات پرشتاب این رسانه بر هیچ کس پوشیده نیست. شاید در 4 سال قبل داشتن یک وب سایت ساده و ایستا (ثابت) به منزله یک کاتالوگ الکترونیک، قدمی رو به جلو به حساب می آمد، اما اکنون با وجود بیش از 10 میلیون کاربراینترنت در ایران (  200هزار نفر در سال 1379 ) مسلما" داشتن یک وب سایت ثابت و ایستا با وجود تحولات روزانه منطقی به نظر نمی رسد.  

 طبق آمار 95% کاربران به وب سایتهائی نظر دارند که همواره از جدیدترین اطلاعات در زمینه فعالیت خود برخوردار باشند و مسلما" هرگز به وب سایتی که اطلاعات آن متعلق به گذشته است و اخباری دارند که تاریخ مصرفشان منقضی شده است باز نخواهند گشت. به همین دلیل امروزه کلیه دارندگان وب سایت بر داشتن امکان تغییر پذیری وب سایت (dynamic web designing) اصرار می ورزند.

مراحل روش سنتی پیاده سازی چنین پروژه ای (dynamic web designing) به شرح زیر است:

         1- تعریف RFP اولیه
         2-
ارائه پیشنهاد
         3-
عقد قرارداد
         4-
ارائه طرح گرافیکی
         5-
تایید طرح گرافیکی
         6-
طراحی بانکهای اطلاعاتی
         7- 
برنامه نویسی
         8- 
عیب یابی
         9-
تکمیل اطلاعات
         10-
نگهداری 

و محصول این پروژه، نرم افزاری است که به لحاظ تفکر طراحی حداکثر تا 2 سال عمر مفید خواهد داشت و این صرف نظر ازهزینه سنگینی است که  به سفارش دهنده از لحاظ نیاز به تشکیل تیم متخصص اجرائی و کارشناسی برای اجرای همین پروژه خاص تحمیل خواهد کرد و این مسلما"به جز زمانی است که سفارش دهنده از زمان سفارش تا زمان دریافت نرم افزار(حدود 2 تا 6 ماه) از دست خواهد داد، چه بسا در این میان روشها و راههای اجرائی و نیاز اولیه سفارش دهنده دستخوش تغییر شده باشد.
از دیگر مشکلات روش طراحی سنتی پروژه های طراحی وب می توان از نیاز به ارجاع مجدد پروژه به همان تیم برنامه نویسی اولیه جهت درج تغییرات جدید نام برد. که به طور قطع و در صورت پا برجا بودن تیم طراحی قبلی، مجددا سفارش دهنده را متحمل هزینه و صرف زمان می نماید.

 easy page نجات از این دایره بسته را برای شما به ارمغان می آورد و تامین اهداف شما را از راه اندازی

یک وب سایت حرفه ای تضمین می نماید .

شرکت مهندسین فراکارانت به عنوان پیشگام صنعت طراحی وب سایت در ایران،  از تجارب چندین ساله خود در طراحی انواع وب سایتهای استاتیک، داینامیک، پروژه های عظیم ملی و صادرات وب سایت به کشورهای سوئد، انگلستان، کانادا، امریکا، امارات متحده عربی بهره جسته و این بار با نگارش نرم افزار جامع مدیریت داده های (DMS) وب سایت با نام تجاری Easy Page  به حل این مشکل می پردازد.

هزینه بسیار نازل نرم افزار، امنیت بالا، استفاده از تکنولوژی روز جهان در برنامه نویسی، رعایت استاندردهای بین المللی، راهنمای جامع، خدمات گارانتی و پشتیبانی فراگیر و افزایش امکانات، ماژولها و خدمات رایگان به نسخه های مشتریان،  برخی از امتیازات شرکتی است که بازار جهانی را هدف گرفته است. لیکن خود را موظف بر غنی سازی محتوای ارزشمند وب سایتهای ایرانی در فضای اینترنتی می داند.

طرح وب سایت

طرح وب به قالب نمایشی و طراحی گرافیکی صفحات موجود در وب سایت می گویند که معرف محتوا و مطالب آن وب سـایت می باشد. طرح وب جلوه بصـری هدف وب سایت است و اولین بخش از یک صفحه وب است که ذهن مخاطب را با خود درگیر می کند.

طراح وب با در نظر گرفتن هدف سایت و مخاطبان آن و با استفـاده از المان های متناسب با رویکرد سـایت و به کمک ذهن خلاق و ذوق هنری خود در بکار بردن ابعاد و رنگها، طرحی خلق می کند که ضمن ایجـاد یکپارچگی در کلیه صفحات وب سایت، نمای تکرار شونده و خسته کننده را به مخاطب القا نکند. در وب سایت باید از الگوی ثابتی در صفحات استفاده کرد که کاربر به هنگام دیدن صفحات متوجه این است که همه صفحات در یک سایت مشخص هستند.

Adobe Flash

Adobe Flash (سابقا Macromedia Flash) یک برنــامه ایجاد انیمیشن و یــا برنامه کاربردی گرافیکی قوی است که برای سـاخت و اجرا کردن محتوای پویـــا، مطالب چند رسانه ای مــانند صدا و تصویــر و برنامه هــای کاربردی محاوره ای بر روی وب و از طریق مرورگر (Browser) مورد استفاده قرار می گیرد.

فلش مــانند اغلب قــالب هــا و تــوافقنــامه هــای اینترنتی نبوده و یک محصول تـــائید شده از طرف ســازمــان استانداردهـا نمی باشد. فلش بسیار محدودکننده تر از قالبHTML بوده کـه به هر حال دیدن آن احتیاج به یک Plugin اختصاصی دارد و با بیشتر امکانات کاربردی مرورگرهای وب مانند دکمه Back سازگاری ندارد مگر این که لینکی به یک صفحه HTML جدید از فــایل فلش پیوند داده شده بـــاشد که در این صورت انیمیشن صفحه قبـل بــاید از ابتدا شروع شود، تــا جائیکه محدودیتهــای موجود ممکن است بــا توجه به اهداف طراحی وب سـایت، بی ربط بنظر برسند.

براساس آمـار 98 درصد از کاربــران وب در آمریکا برنــامه اجرای فلش را بـرروی رایــانه های خود نصب کرده اند و حدود 45 تا 56 درصد از آنها آخرین نسخه این برنامه را دارند که البته نوساناتی نیز در این آمار وجود دارد.

بسیاری از طراحـان گرافیک از فلش به جهت کنترل کاملی کـه برروی هر بخش از طرح به آنها می دهد و حرکت و روحی که به هر المان اضافه میشود استفاده میکنند.

برخی از طراحــــان برنــامه هــای کاربردی به این دلیل از فلش استفــاده می کنند که به آنهــــا اجازه ســـاخت برنــامه هائی را می دهد که نیــازی به دوباره خوانی و یـــا رفتن به صفحه جدید به ازای هر فعل و انفعـــالی را ندارد. فلش توانائی استفاده از فونت هایی که برروی اغلب رایانه ها نصب نشده اند را دارد.

سایتهــای بسیاری وجود دارد که تمامــا در قالب فلش هستند. سایتهــای دیگری نیز از فلش به جای فایلهــای تصویــری jpeg و یا gif استفـاده می کنند، البته با قابلیت حجم کمتر فایلهــای برداری و سرعت بیشتر دریــافت فایلها.

همینطور از فلش می توان برای جلوگیری از تکثیر و یا جستجوی غیر مجاز استفاده کرد.

مخالفان فلش ادعــا می کنند که وب سایتهای فلش طرحی کامل نداشته و اغلب دارای رابط کاربر مغشوش و غیر استاندارد می باشند. هم اکنون موتورهای جستجو قادر به فهرست بندی فایلهـای فلش نیستند که باعث می شود مطالب ســایت به سادگی پیدا نشده و مورد جستجو قرار نگیرند، دلیل آن این است کـه بسیــاری از موتورهــای جستجوگر، وب ســایتها را بــا تکیه بر متن، فهرست بندی می کنند. البته این قابلیت وجود دارد که برای مرورگرهائی که توانائی نمایش فایلهــای فلش را ندارند، مطالب جایگزین مشخص شود که این مطالب به درک بهتر موتورهای جستجوگر از سایت می انجامد و باعث بوجود آوردن دید بهتری از سایت می شود.

زبــان اسکریپت نویسی فلش، Action Script نامیده می شود و بـــه زبــان JaveScript شباهت دارد کــه البتـه ویژگی های مفیدی را با یکدیگر ادغام نموده است. مثلا در خصوص اندازه قلم، پاسخ به رویدادهای زمـان اجرا، امکاناتی برای افراد نابینا و بسیاری ویژگیهای دیگر.

ActionScript یک زبان شی گرا بوده که امکان استفاده از CSS ،XML و طراحی برنامه های کاربردی وب بر پـایه کلاس های ساخت یافته را در فلش به ما می دهد.

وب سایت های پویا

روش قدیمی مورد استفاده در طراحی صفحات وب (HTML)، بصورت ایستا (Static) است که بـرای تبدیل آن به مطالب پویا دو روش وجود دارد:

روش سمت سرویس دهنده (Server-side)

روش سمت سرویس گیرنده (Client-side)

در روش Server-side یک سرور وب که نرم افـــزار خاصی را اجرا میکند، یک صفحه HTML مطابق بـا درخواست کاربر و متناسب با دیگر متغیرها ایجاد می کند.

زبانهای اسکریبت نویسی متداول عبارتند از:

PHP-Perl-JSP-ColdFusion-ASP-ASP .NET-Ruby-Python

در روشClient-side ، کدهــا در مرورگــر کاربـر اجـرا می شوند و بنـابراین بــرای کارهــای مهم نبــاید از این روش استفاده شود زیـرا از قابلیت ها و امکانات کاربر اطلاعی نداریم . این روش بیشتر هنگــام آرایش و تزیین صفحه وب و یــا بکــار بـردن مطالب بی دوام و بلادرنگ مورد استفـاده قــرار می گیرد کـــه در بیشتــر مواقع این اعمــال بوسیله JavaScript انجام می شود.

DHTML سمت سرویس گیرنده نیز در جهت افزایش تحرک و فعل و انفعالات در صفحات وب بوجود آمده است که البتـه در کنــار امکــانــاتی کـه عرضه نموده میتواند بــــاعث بروز مشکلاتی پیرامون دسترسی به صفحــات و یــا بهینه ســـازی موتورهای جستجو گردد. اغلب نرم افزارهــای طراحی شده بــرای کمک به افــراد معلول و بیشتر موتورهای جستجو از DHTML سمت سرویس گیرنده پشتیبانی نمی کنند.

در صورتی که فهرست (Menu) یک وب سایت بوسیله JavaScript ساخته شده باشد، بطور معمول موتورهای جستجو قادر به تشخیص صفحـاتی که در فهرست، پیوند داده شده اند نیستند مگر این که تمهیداتی در جهت قراردادن راهنماهای جایگزین در دیگر جاهای صفحه در نظر گرفته شده باشد.

ASP .NET

یک برنـــامه کاربردی تحت وب است کــه توسط مایکرو سافت عرضــه شده است. برنـــامه نویسـان بــرای تولید وب سایتها، برنـــامه هــای کاربردی تحت وب و سرویسهـای وب بـــا استفــاده از تکنولوژی XML، میتوانند از آن استفاده کنند. ASP .NET بخشی از .NET Platform شرکت مایکروسافت و جانشین تکنولوژی قدیمی تر از آن بــه نــــام ASP است. ASP .NET بر پــایــه "زبـــان مشترک زمــان اجـــرا" ساخته شده است، به این معنی که برنــامه نویســان می توانند کــدهای ASP .NET را بــا استفــاده از هر زبــان برنامه نویسی .NET مایکرو سافت بنویسند.

پایگاه داده (Database)

در علوم رایانه، پایگاه داده به عنوان یک مجموعه ساخت یــافته از داده ها یا اطلاعات ذخیره شده در یک رایانه تعریف می شود. بطوریکه میتوان آنرا برای پاسخ به درخواستها کاوش نمود.

داده های بازیــافت شده در جواب درخواستها، اطلاعاتی را به ما می دهند که به عنوان نتــایج، مورد استفاده قرار می گیرند. برنــامه کامپیوتری مورد استفــاده برای اداره کردن و جستجو نمودن یک پایگــاه داده، سیستم مدیریت پایگــاه داده (DBMS) نامیده میشود. خصوصیـات و طراحی سیستمهــای پایگــاه داده در علم اطلاعات گنجانده شده اند.

Microsoft SQL Server یکی از انواع پایگاه داده می باشد که از سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای استفاده می کند و تولید شده توسط مایکروسافت است.

PHP - PHP:Hypertext Preprocessor

PHP یک زبان برنامه نویسی انعکاسی است که در ابتدا برای تولید صفحات وب پویا ساخته شده بود.

PHP بیشتر در اسکریپت نویسی سمت سرویس دهنده بکار میرود. بطور کلی PHP بر روی یک سرویس دهنده وب اجــرا می شود بطوری کــه کدهــایPHP بــه عنوان داده های ورودی گرفتــه شده و صفحــات وب بـه عنوان خروجی ایجــاد می شوند، بعلاوه از PHP میتـوان برای اسکریپت نویسی(Command-line) و نیـــز ایجــاد رابــط گرافیکی کاربـــر سمت سرویس گیرنده استفــاده کــرد. PHP می تواند بر روی اکثــر سرورهــای وب و تقریبــا هر سیستم عاملی به راحتی قرار گیرد.

همچنین گروه PHP، کد منبع کامـل خود را برای ساخت، تغییر و توسعه PHP جهت استفــاده شخصی کاربـران، در اختیار آنها قرار داده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جستارهای وابسته

 

 

 

 

طراحی یا آراستن صفحه هایِ رسانه وب، و یا سایت‌ها و نرم افزارهای وب، به‌وسیله اَبَرمتن یا زبان‌های نشانه‌گذاری مانند HTML، و با کمک الگوهای آبشاری وب (یا CSS) و تصویرها (یا Images)، با رعایت درست استانداردهای وب، را طراحی وب می گویند.
طراحی وب یعنی طراحی یک یا تعدادی صفحه، از جنس اَبَرمتن، پیوند داده شده و پیوسته به یکدیگر، می تواند مجموعه ای باشد از طراحی گرافیک، طراحی نمای گرافیکی کاربری (یا GUI)، تصویرسازی یا کاریکاتور، پویا نمایی یا انیمیشن، نوشتن متن، برنامه نویسی و کد نویسی، نوشتن کد الگوهای آبشاری وب (یا CSS) و از همه مهم‌تر، طراحی سناریو و چگونگی ساختار سایت، روش قرار گرفتن صفحه ها، یا به عبارتی ساده تر، طراحی نقشه کاربری. طراحی گرافیک تنها بخشی از طراحی وب است.

طراحی وب با طراحی بروشور و طراحی برای چاپ، تفاوت دارد. طراحی وب امری پیچیده است و کسی که این کار را انجام می دهد ، باید علاوه بر داشتن ذوق و سلیقه طراحی ، علم بر نرم افزار های گرافیکی انیمیشن سازی (فلش) و ... به امور شبکه نیز آگاه باشد صفحه‌های وب به گونه‌ای طراحی می‌‌شوند که بر روی نمایشگر رایانه خوب دیده شوند، بنابراین بیشینه دقت تصاویر، دقت نمایشگر است. برخلاف بروشور و روش طراحی برای چاپ، که داده ها در چند صفحه و به گونه یکجا در اختیار کاربر قرار می‌‌گیرد، در صفحه‌های وب این داده ها بر روی کامپیوتر سرویس دهنده ذخیره می‌‌گردند، و کاربر تنها هر صفحه‌ای که احتیاج داشته باشد را با نرم افزار مرورگر اینترنت رایانه، مرور می‌‌کند. این باعث می‌‌شود تا در بخش بندی داده ها و در دسترس گذاشتن‌ آنها، به شکلی متفاوت برخورد شود. از طرف دیگر جابجایی داده ها و در دسترس گذاشتن آنها از دید نرم افزاری، در شبکه ها، محدودیت هایی برای طراحی وب ایجاد می‌‌کند. به عبارتی دیگر، برتری این نوع از انتشار دیجیتالی - الکترونیک داده ها بر سایر رسانه‌ها، که باعث می شود هر کاربری در هر گوشه جهان به آسانی به آنها دسترسی داشته باشد، رسانه وب را فراگیرتر نموده. برای مثال اگر شما صاحب یک رستوران باشید ، هرگز نمی توانید منوی غذاهای خود را به صورت چاپ شده به همه افرادی که برای مهمانی امشبشان غذا سفارش می دهند ارسال کنید ، اما می توانید با داشتن یک سایت ، یک منوی آنلاین داشته باشید یا حتی با اندیشیدن تدابیری از مشتریان خود سفارش آنلاین بگیرید. نرم افزارهای طراحی وب، به کلی با دیگر نرم افزارهای طراحی و چیدمان متفاوت هستند. نا آشنایی طراح های گرافیک با نرم افزارهای وب، یکی از دلیل های تمایل نداشتن آنها به طراحی وب است. در سال هایی که استفاده از وب هنوز فراگیر نشده بود، شمار کمی از طراح های گرافیک درگیر طراحی وب بودند، اما اکنون، طراحی وب، وابسته به همکاری برنامه نویسان و طراح های وب و گرافیست ها شده است.
طراحی وب، بخشی از ساخت یک وب سایت است، که می تواند شامل تنظیم وب سرور یا داده‌گاه وب، نوشتن نرم افزارهای وب و برقراری امنیت وب سرور یا «داده‌گاه» باشد.

 

maryamshop

 

 جمع آوری :مسعود راهخدازاده دانشجوی کاردانی کامپیوتر


 
comment نظرات ()