بانك مقالات تخصصي كامپيوتر - شهروئي

وبلاگ شخصي مسعود راهخدازاده

درباره ویندوز ویستا
نویسنده : مسعود راه خدازاده - ساعت ۱۱:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۳٠
 

 

 

 

هدف اولیه مایکروسافت بهبود امنیت در سیستم عامل‌های ویندوز بخصوص ویستا بود.
یک اشکال عمده‌ی این سیستم عامل‌ها این بود که این نرم‌افزارها از نظر امنیتی و سوءاستفاده نرم‌افزارهای مخرب از حفره‌های موجود، ضعیف عمل می‌کردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درباره   ویندوز   ویستا

- نویسندگان ویروس‌های رایانه‌ای در حال بررسی نفوذ به سیستم عامل جدید ویندوز، ویستا، هستند که تازه نسخه آزمایشی آن به بازار آمده است و در یک مورد به نظر می رسد یک ویروس ظرف یک روز از زمان عرضه این نرم افزار نوشته شده و انتشار یافته است. یک برنامه‌نویس استرالیایی نمونه‌های یک کد بدخیم را منتشر کرده که از منفذهای فناوری‌ای که ممکن است در نسخه نهایی ویستا باشد، بهره‌برداری می‌کند. این ویروس‌ها ظاهرا مغز فرماندهی این ویندوز را هدف می گیرند. ویستا که ابتدا با نام رمزی لانگهورن معرفی شده بود، اواخر سال ???? به بازار خواهد آمد که پنج سال بعد از ویندوز ایکس پی خواهد بود. این طولانی‌ترین فاصله بین دو سیستم عامل شرکت مایکروسافت است. یک شرکت فنلاندی متخصص ایمنی رایانه اعلام کرد این ویروس گواه آسیب‌پذیری‌های بالقوه ویندوز ویستاست. میکو هیپونن، مدیر تحقیقات ضد ویروس این شرکت گفته است: "این پرونده از نظر تاریخی جالب است، زیرا این اولین ویروس یک پلت فرم کاملا جدید است." کارشناسان ایمنی رایانه در سال ???? هشدار داده بودند که شاید ویروس نویسان فناوری "پوسته فرماندهی مایکروسافت" را هدف قرار دهند. هنوز بزرگ‌ترین سازنده نرم‌افزار در جهان واکنشی به انتشار این ویروس نشان نداده ولی انتظار می‌رود از آن برای تقویت ایمنی ویستا استفاده کند. این شرکت قول داده است ویستا از منفذهای امنیتی ویندوز ایکس پی مصون باشد. سیستم عامل ویندوز روی بیش از ?? درصد رایانه‌های جهان نصب شده است. مایکروسافت نسخه بتا یا آزمایشی ویستا را در سوم اوت ارائه کرد. قرار است جزییات بیشتر ویندوز ویستا در همایشی در سپتامبر اعلام شود. اواخر ژوییه نیز بعد از آن که مایکروسافت برنامه جدیدی برای مبارزه با تکثیر غیر مجاز سیستم عامل ویندوز براه انداخت، خرابکاران رایانه‌ای یا هکرها اعلام کردند که توانسته اند راهی برای نفوذ به آن بیابند. بزرگ‌ترین نرم‌افزارساز جهان برای عرضه محصول جدیدش در تنگنا قرار دارد. این شرکت در ماه آوریل یکی از بزرگ‌ترین و پرهزینه ترین کارزارهای تبلیغاتی خود را برای ویندوزهای موجود با هزینه تقریبی دویست میلیون دلار براه انداخت. این تبلیغات کارشناسان را بر آن داشت که بگویند مایکروسافت چندان درباره عرضه برنامه لانگهورن جدی نیست و فعلا قصد دارد به فروش ویندوز ادامه دهد. با این حال استقبال مصرف کنندگان از محصولات این شرکت چشمگیر است. مایکروسافت اعلام کرد که درآمد خالصش در سه ماه چهارم سال مالی این شرکت بیش از ?? درصد رشد داشته و به سه میلیارد و ??? میلیون دلار رسیده است. درآمد این غول نرم‌افزارسازی نیز بیش از ? درصد رشد داشت و به ده میلیارد و ??? میلیون دلار بالغ شد

ویندوز ویستا سیستم عاملی است که بر روی کامپیوترهای شخصی و همچنین روی کامپیوترهای رومیزی، Loptop و tablet PCهای خانگی و تجاری و مراکز رسانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. قبل از پرده‌برداریِ این سیستم عامل در ۲۲ ژوئن ۲۰۰۵، ویندوز ویستا با کدنام لانگهورن شناخته شده‌بود. توسعه آن در ۸ نوامبر ۲۰۰۶ به اتمام رسید. این سیستم برای برای تولیدکنندگان نرم‌افزار و سخت‌افزار کامپیوتر و طرف‌های تجاری سه ماه زودتر از آن عرضه گردید. در ۳۰ ژانویه ۲۰۰۷ این سیستم عامل برای خرید و دانلود از وب‌گاه مایکروسافت برای عرضهٔ عمومی منتشر شد. انتشار ویندوز ویستا ۵ سال بعد از انتشار سلف خود، ویندوز اکس‌پی صورت گرفت که فاصلهٔ زمانی نسبتاً طولانی بین عرضهٔ این دو سیستم عامل از شرکت مایکروسافت بود.

ویندوز ویستا مشتمل بر صدها قابلیت جدید و بازپردازش شده می‌باشد که اغلب این قابلیت‌ها شامل بروزرسانی ظاهر گرافیکی کاربر (GUI) و استایل‌های بصری است که با نام Windows Aero شناخته می‌شود. قابلیت جستجوی بهبود یافته ، ابزار های ایجاد رسانه ها جدید مانند Windows DVD Maker ، و بازطراحی کامل قابلیت های شبکه ، صوت ، چاپ و زیر سیستم های تصویری ، از سایر قابلیت های آن می باشند . مضافا هدف ویستا افزایش سطح ارتباط بین دستگاهها در شبکه های خانگی بر اساس تکنولوژی Peer-to-Peer که منجر به تسهیل به اشتراک گذاردن داده های بین کامپیوتر ها و قطعات (Devices) می شود . ویندوز ویستا دربردارنده .net Framework نسخه 3.0 است که هدف آن تسهیل عمل توسعه برای نوشتن برنامه های کاربردی در مقایسه با API های سنتی ویندوز می باشد . هدف اولیه مایکروسافت از ویندوز ویستا ، ارتقا سطح امنیت در سیستم عامل ویندوز بوده است . یکی از انتقاد های کلی که بر ویندوز اکس‌پی و اسلاف آن وارد بود ، آسیب پذیری امنیت در مقابل Malware ها ، ویروس‌ها‌ و جریان‌های بافر بوده است. با اتکا بر این امر ، بیل گیتس مدیر مایکروسافت در اوایل سال ۲۰۰۲ بر ایجاد امنیت در تمام جهات نرم افزار های توسعه داده شده در آن شرکت تأکید کرد. مایکروسافت امنیت ویندوز اکس‌پی و ۲۰۰۳ را تا هنگام اتمام کار بر روی ویستا در اولویت قرار داد.

توسعه

مایکروسافت کار بر روی برنامه‌های خود را برای Windows Vista در سال ۲۰۰۱ و قبل از انتشار ویندوز اکس‌پی آغاز نمود، بدوا انتظار می‌رفت که ویندوز ویستا در اواخر سال ۲۰۰۳ با فاصله زمانی اندکی بین انتشار ویندوز اکس‌پی (با کد نام Whistter) و Blackcomb که اینک بنام W7 شناخته می شود، روانه بازار گردد.

Longhorn بتدریج ویژگی‌ها و فناوری‌های مهم و جدیدی را که در Blackcomb بکارگرفته شده‌بود، جذب و کسب می‌کرد. این امر باعث گردید که زمان انتشار برای چندین و چند بار به تعویق بیافتد. مضافا تعدادی از توسعه دهندگان مایکروسافت بمنظور بهسازی امنیت ویندوز ایکس پی به این پروژه منتقل و به اجرای این امر گمارده شدند . مایکروسافت تاخیرات مکرر و پیاده سازی کند و بعضی ویژگیهای و قابلیت های سیستم را در ۲۷ اوت ۲۰۰۴ انجام تغییرات اعلام نمود .Longhorn اصلی که مبتنی بر سورس کد ویندوز ایکس پی بود ، کنار گذاشته شد و توسعه ویستا مجدداً بر پایه دیتابیس سرور ۲۰۰۳ و فقط با افزودن و جاسازی ویژگیهایی که برای انتشار واقعی سیستم عامل منظور می شوند ، آغاز گردید . تعدادی از قابلیت های اعلام شده قبلی همچون WIN FS حذف و یا بحال تعلیق در آمده و در تلاشی که به منظور حصول اطمینان از دیتابیس ویندوز بعمل آمد روش توسعه نرم افزار جدید موسوم به Security Development Lifecycle ( چرخه حیات توسعه امن ) به سیستم افزوده شد . پس از اینکه Longhorn به ویندوز ویستا تغییر نام داد ، برنامه تست بتا که مسبوق به هیچ سابقه ای نبود و صد ها هزار داوطلب و شرکت را در بر می گرفت ، شروع شد . در سپتامبر ۲۰۰۵ مایکروسافت انتشار مرتب Community Technology Previews به تست کنندگان بتا را آغاز نمود که طی آن اولین دسته از تست ها در کنفرانس توسعه دهندگان حرفه ای سال ۲۰۰۵ توزیع گردیده و متعاقبا آنها را در اختیار بتا تسترها و مشترکین شبکه Microsoft Developer قرار داد .

بافت و ساختار بعدی مشتمل بر بیشترین قابلیت های برنامه ریزی شده برای محصول نهایی و همچنین تغییرات متعددی در ظاهر گرافیکی کاربر بود که عمدتاً بر اساس بازخوردهای دریافتی از تستر های بتا طراحی شده بود . چنین انگاشته شده بود که ویندوز ویستا با ویژگی های کامل در پیش نمایش ماه فوریه ارائه شود که این امر در فوریه ۲۰۰۶ محقق گردید . همچنین فرض بر آن بود که قسمت اعظم باقی کار در فاصله زمانی بین ساخت تا انتشار نهایی محصول با تاکید بر ثبات ، کارکرد ، کاربری ، سازگاری درایور و مستندسازی انجام پذیرد .

نسخه آزمایشی بتا ۲ که در اواخر ماه می انتشار یافت ، اولین محصولی بود که برای عرضه به عموم از طریق برنامه Microsoft Customer Preview ساخته می شد . این نسخه آزمایشی توسط جمعیتی بالغ بر ۵ میلیون نفر دانلود گردید . هر دو نسخه که متعاقبا هم در سپتامبر و اکتبر بدست انتشار سپرده شده بودند ، در دسترس تعداد عظیمی از کاربران قرار گرفتند . در حالیکه مایکروسافت بدوا امیدوار بود که سیستم عامل در کریسمس ۲۰۰۶ در سطح جهانی عرضه و در دسترس قرار گیرد ، در ماه مارچ ۲۰۰۶ اعلام شد که آماده شدن شرکت مایکروسافت و دیگر شرکت های نرم و سخت افزاری که مایکروسافت با آنها در خصوص تهیه و تدارک ابزار درایور ها در ارتباط است ، زمان بیشتری را می طلبد و از این روی تاریخ انتشار به ژانویه ۲۰۰۷ تغییر می یابد .

طی قسمتی از سال ۲۰۰۶ آنالیست ها و بلاگرها بر این باور بودند که بدلیل ضدیت با تراست ها که در کمیسیون اروپایی و کره جنوبی ابراز شده بود و همچنین بعلت عدم مشاهده پیشرفتی محسوس در نسخه های بتا ، انتشار ویندوز ویستا با تاخیر بیشتری همراه خواهد بود . با اینحال در هشتم نوامبر ۲۰۰۶ بیانیه تکمیل ویندوز ویستا ، مطول ترین پروژه توسعه سیستم عامل مایکروسافت اعلام و کار بانجام رسید .

امکانات جدید یا بهبود یافته

امکانات کاربر نهایی

 • Aero ویندوز : ظاهر جدید گرافیکی کاربر بر پایه امکانات سخت افزاری ، Windows Aero نامیده می شود که مخفف و سرنام Authentic ، Energetic ، Reflective و Open است . ظاهر گرافیک جدید روشن تر و شکیل تر از ویندوز های پیشین بانضمام شفافیتی جدید و نوآورانه ، ارائه thumbnails های هم‌زمان و زنده ، آیکون های زنده و انیمیشن ها و Eye Candy است .
 • پوسته ویندوز (Windows Shell) : پوسته جدید ویندوز به طرز قابل توجهی متفاوت از ویندوز ایکس پی است و ارائه سلسله جدیدی از چیدمان ها ، آرایش ها و امکانات جستجو در آن به چشم می خورد .پنجره وظیفه Windows Explorer حذف شده است و انتخاب هایی از وظایف مربوط و مرتبط به یکدیگر در Toolbar ( نوار ابزار ) مجتمع شده اند . پنل لینک های محبوب ( Favorite Link ) اضافه شده است همچنین تک کلیک برای دسترسی به دایرکتوری عمومی فعال شده است . نوار آدرس با سیستم Breadcrumb Navigation جایگزین شده است . پنل پیش نمایش به کاربران اجازه می دهد thumbnail ای که دربردارنده محتوی فایل های گوناگون است را مشاهده کنند . پنل جزئیات اطلاعاتی مانند سایز و نوع فایل را نمایش و اجازه ویرایش و مشاهده Tag های توکار ( Embedded Tags ) که فرمت فایل از آنها پشتیبانی به عمل می آورد ، را می دهد . منوی شروع ( Start menu ) به خوبی تغییر کرده است و در اثر نصب بیش از حد برنامه ها گسترش و توسعه پیدا نمی کند و طولانی نمی گردد . البته کلمه Start حذف شده است و با نشان کروی ویندوز جایگزین شده است (که Pearl نیز خوانده می شود) .
 • جستجوی لحظه ای ( همچنین با نام " جستجوی بر تایپ شما " نیز شناخته می شود ) : یک از ویژگی های ویندوز ویستا ، شیوه و راه جدیدی برای جستجو موسوم به Instant Search است که به طور قابل توجهی سریع تر و محتوی گرا تر نسبت به امکانات جستجو در هر نسخه ای از ویندوز های پیشین است .
 • میله جانبی ویندوز (Windows Sidebar ) : یک پنل شفاف است که در گوشه صفحه لنگر انداخته است جایی که یک کاربر می تواند Gadget های دسکتاپ خود را در آن قرار دهد ، آنها اپلت های کوچکی هستند که برای اختصاصی کردن هدفمند ، طراحی شده اند ( مانند نمایش دهنده وضعیت آب و هوا و یا امتیازات فوتبال ) . البته Gadget ها می توانند در سایر قسمت های دسکتاپ نیز قرار بگیرند .
 • ویندوز اینترنت اکسپلورر ۷ ( Windows Internet Explorer 7 ) : ظاهر جدید گرافیکی کاربر ، مرور صفحات به صورت Tab ، RSS ( خبر رسان ها ) ، یک جعبه جستجو ، اصلاح چاپ ، درشتنمایی ( Zoom ) صفحه ، Tab های زنده (thumbnail از تمامی Tab های باز ) ، فیلتر Anti-Phishing ، تعدادی قابلیت جدید محافظت کننده امنیتی ، پشتیبانی از نام های دامنه های بین المللی و چند ملیتی (IDN) و بهبود و اصلاح پشتیبانی از استاندارد های وب از جمله قابلیت های ویندوز اینترنت اکسپلورر ۷ به شمار می آیند . اجرای IE7 ( اینترنت اکسپلورر ۷ ) در ویندوز ویستا از سایر برنامه های کاربردی ویندوز جداسازی شده است ( حالت محافظت شده) . نرم افزار های Exploits و Malicious از نوشتن در هر موقعیتی دوتر از فایل های موقتی اینترنت ( Temporary Internet files ) بدون اجازه صریح کاربر ، منع شده اند .
 • ویندوز مدیا پلیر ۱۱ ( Windows Media Player 11 ) : یک نونمایی عمده از برنامه مایکروسافت برای بخش و مدیریت موزیک ها و فایل های ویدئویی . امکانات جدیدی در این نسخه مانند Word Wheeling ( یا ، جستجو تایپ شما ) ، یک ظاهر گرافیکی جدید کاربری برای کتابخانه ی مدیا ( Media Library ) ، نمایش عکس و مدیریت آنها ، قابلیت به اشتراک گذاری کتابخانه های موزیک بر روی یک شبکه با کامپیوتر دیگر مجهز به ویستا ، مجتمع سازی با ایکس باکس ۳۶۰ و پشتیبانی از سایر Media Center Extender ها .
 • مرکز پشتیبان گیری و Restore : یک نرم افزار کاربردی پشتیبان گیری و بازیابی پشتیبان این امکان را برای کاربران فراهم می کند که به صورت دوره های متناوب زمانی یک پشتیبان از سیستم بر روی کامپیوتر خود بگیرند ، که این امکان را به خوبی فراهم می آورد که یک بازیابی از روی پشتیبان قبلی خود انجام دهند . پشتیبان ها به صورت افزایشی فقط تغییرات را در هر بار ذخیره می کنند و به این صورت استفاده از فضای دیسک را به حداقل می رسانند . البته امکان کامل PC Backup ( موجود فقط در نسخه های Ultimate ، Business و Enterprise ) توانایی تولید پشتیبان به صورت Image را بر روی کامپیوتر و یا DVD داراست . PC Backup کامل می تواند به صورت اتوماتیک یک Setup ماشین جدید را بر روی یک قطعه سخت افزاری جدید و یا هارد دیسک در مواردی که یک قطعه سخت افزاری معیوب شده است ، مجدداً ایجاد کند . PC Restore کامل می تواند از داخل ویندوز ویستا و یا از CD نصب ویندوز ویستا و یا حتی از یک PC که ایراد پیدا کرده است و نمی تواند به صورت نرمال و عادی از روی هارد دیسک بالا بیاید ، راه اندازی شود .
 • پست الکترونیکی ویندوز (Windows Mail) : جایگزینی است برای outlook Express که دربرگیرنده اصلاحاتی در ذخیره کردن پست های جدید با ثبات بیشتری است که با امکانات Instant Search یکپارچه شده است . Windows Mail مانند IE ، Phishing Filter دارد و Junk Mail Filter که کمک های زیادی را به شما می کند مداما توسط Windows Update بروزرسانی می شود .
 • تقویم ویندوز (Windows Calendar) : یک تقویم جدید و نرم افزار کاربردی وظایف جدید .
 • گالری عکس ویندوز (Windows Photo Gallery) : نرم افزاری کاربردی است به جهت مدیریت کتابخانه عکس و فیلم . WPG می تواند عمل وارد کردن (Import) را از دوربین های دیجیتال به خوبی انجام دهد . Tag و آیتم های اختصاصی ، تنظیم رنگ ها و نور ها ، ایجاد و نمایش اسلاید (همراه با افکت محو شدن) و رایت اسلاید ها بر روی DVD از سایر توانایی های آن به شمار می آید .
 • Windows DVD Maker : همراهی برای برنامه Windows Movie Maker که به کاربران توانایی ایجاد DVD بر پایه محتوای خودشان را می دهد . کاربران می توانند یک DVD را با عنوان ، منو ، تصویر ، صدا ، افکت های به هم چسبانیدن و درشتنمایی تصاویر و اسلاید ها طراحی کنند .
 • ویندوز مدیا سنتر (Windows Media Center) : سابقا یک عنوان اختصاصی برای یک نسخه از ویندوز ایکس پی به شمار می آمد که با نام Windows XP Media Center شناخته می شد که در نسخه های Home Premium و Ultimate گنجانده شده است .
 • Games and Games Explorer : بازیهای گنجانده شده با ویندوز به گونه ای اصلاح شده اند که امکانات گرافیکی ویستا را نمایش دهند . Chess Titan ، Mahjong Titan و Purble Place از بازیهای جدید ویندوز به شمار می روند . Game Explorer یک پوشه جدید می باشد که حاوی میانبر ها و اطلاعاتی در مورد هر یک از بازیهایی است که بر روی کامپیوتر کاربر نصب شده است .
 • Windows Mobility Center : کنترل پنلی است که در آن مرتبط ترین اطلاعات محاسبات موبایل در آن متمرکز شده است ( مانند روشنی تصویر ، صدا ، سطح باطری ، شمای باطری انتخاب شده ، شبکه بدون سیم ، موقعیت صفحه و تنظیمات نمایش ) .
 • Windows Meeting Space : با NetMeeting جایگزین شده است . کاربران می توانند برنامه های کاربردی ( یا محتویات دسکتاپ) را توسط آن با سایر کاربران شبکه محلی خود و یا در اینترنت با استفاده از تکنولوژی Peer-to-Peer به اشتراک بگذارند ( نسخه های بالاتر از Starter و Home Basic توانایی استفاده از آن را دارند )
 • Shadow Copy : به صورت اتوماتیک روزانه اقدام به تهیه پشتیبان از فایل ها و پوشه ها می نماید . کاربران البته می توانند یک Shadow Copy را از طریق تنظیم System Protection Point با استفاده از تب System Protection واقع در کنترل پنل سیستم ، ایجاد کنند .
 • Windows Update : بروزرسانی نرم افزار و قابلیت های امنیتی تسهیل شده است ، این عمل اکنون به تنهایی توسط کنترل پانل به جای یک برنامه کاربردی وب انجام می شود . فیلتر Mail Spam ویندوز و Windows Defenders به صورت اتوماتیک توسط Windows Update بروز رسانی می شوند . کاربران می توانند تنظیمات پشنهاد شده برای بروزرسانی اتوماتیک را انتخاب کنند که در هنگام اضافه کردن یک قطعه جدید ، آخرین درایور های قطعات سخت افزاری در دسترس و آماده برای نصب باشند .
 • Parental Controls : به مدیر (Administrator) اجازه می دهد که هر کدام از وب سایت ها ، برنامه ها ، بازیهایی که توسط کاربر نصب و استفاده می شود را کنترل کند . این امکانات در نسخه های Business و Enterprise موجود نمی باشد .
 • Windows SideShow : فعال کننده یک نمایشگر کمکی بر روی لپ تاپ های جدید و یا قطعاتی که از ویندوز موبایل پشتیبانی می کنند . این بدین معناست که شما می توانید از صفحه نمایش این قطعات برای نمایش Gadget ها در زمانی که کامپیوتر خاموش یا روشن است ، استفاده کنید .
 • Speech Recognition : این امکان با ویندوز ویستا یکپارچه شده است و ظاهر گرافیکی آن مجدداً طراحی شده است و دستورات ویژه Command and Control آن پیکر بندی شده است . بر خلاف آفیس نسخه ۲۰۰۳ که این امکان فقط در آفیس و در WordPad کار می کرد ، Speech Recognition در ویندوز ویستا برای هر یک از نرم افزار های کاربردی در دسترس کار می کند . بعلاوه اینکه در حال حاضر در زبان های مختلفی مانند انگلیسی آمریکایی و بریتانیایی ، اسپانیایی ، فرانسوی ، آلمانی ، چینی و ژاپنی در دسترس می باشد.
 • فونت های جدید ، شامل چندین فونت برای مطالعه و اصلاح فونت های چینی (Yahei و JhenHei) ، ژاپنی (Meiryo) و کره ای (Malgun) . Windows Vista Typefaces را ببینید . ClearType کمک کرده است و به صورت پیش فرض فعال است .
 • Problem Reports And Solutions : کنترل پنلی است که به کاربران اجازه دیدن مشکلات گذشته ارسال شده ( گزارش شده ) را می دهد و نمایش دهنده راه حل ها و یا اطلاعات اضافه درباره آن مشکل است .
 • Windows System Assessment tool : ابزاری است برای محک زدن کارآیی سیستم . نرم افزار هایی مانند بازی ها می توانند این درجه بندی را بازیابی کنند و در زمان اجرا آن را بهبود دهند . این ارزیابی بر روی CPU ، Ram ، ابزار های گرافیک دو بعدی و سه بعدی ، حافظه گرافیکی و هارد دیسک انجام می شود .
 • Windows Ultimate Extra : نسخه Ultimate ویندوز ویستا دسترسی شما را به بازی ها و ابزار اضافه از طریق Windows Update فراهم می سازد . این جایگزینی است برای Microsoft Plus! که مجموعه ای از نرم افزار های فروشی برای نسخه های پیشین ویندوز بود .
 • Disk management : یک ابزار کاربردی برای ویرایش پارتیشین های دیسک درایو ، بهمراه قابلیت های مجتمع سازی ( شیرینک ) ، ایجاد و فرمت یک پارتیشین جدید .
 • Performance Diagnostic Consol : شامل ابزار های مختلفی برای میزان سازی و مانیتور کردن کارایی و منابع فعال سیستم از جمله CPU ، دیسک ها ، شبکه ، حافظه و سایر منابع و نمایش عملیات فایل ها و اتصالات باز می باشد .
 • Windows Defender : یک ابزارامنیتی توکار برای دفاع از کامپیوتر در برابر Pop-up ها، تهدیدهای امنیتی و کاهش کارایی بوسیله Spyware. این کار را با بررسی خودکار کامپیوتر و از کار انداختن هر نرم افزار ناخواسته ای که پیدا می کند، انجام می دهد.

 

تکنولوژی های مرتبط با امنیت

بهسازی و اصلاح امنیت هدف طراحی اولیه ویستا بود . پیش گامی و ابتکار عمل شرکت Microsoft Trustworthy Computing که ترمیم و بهبود اعتماد عمومی را نسبت به تولیدات خود نشانه گرفته بود ، اثر مستقیمی بر توسعه این هدف داشت . چنین تلاشی منجر به ایجاد تعدادی از قابلیت های جدید امنیتی و ایمنی گردید .

User Account Control شاید از جمله مهم‌ترین و مشهود ترین تغییراتی است که محقق شده است . User Account Control نوعی فناوری امنیتی است که این امکان را برای کاربران فراهم می سازد تا تعدادی از مزایا ( مزیت ها ) و پیش فرض های ایجاد شده در کامپیوتر خود را مورد استفاده قرار دهند . چنین امری در نسخه های قبلی ویندوز مشکل بود . زیرا نسخ قبلی ، اکانت کاربر را بسیار محدود و تا اندازه زیادی غیر قابل استفاده می ساخته و حتی از اعمال پاره ای از عملکرد های بنیادین نظیر مشاهده تقویم از Notification trey جلوگیری می کرد . در ویندوز ویستا هنگام درخواست عملی که نیاز به مجوز اجرا دارد ، بی درنگ به کاربر اعلام می شود که ابتدا رمز ورود یا نام اجرایی خود را وارد نماید . حتی در حالاتی که کاربر از قبل در زمره مدیران اجرایی به سیستم معرفی و شناسانده شده است ، باز هم درخواست می شود که فرد مربوط سطح دسترسی خود را تایید نماید . ولذا چنین است که در حالیکه تمام صفحه مانیتور سیاه و سیستم موقتا ناکارآمد و غیر فعال است و فقط پنجره اجازه فعال و مشخص است ، User Account Control در حالت Secure Desktop ( میزکاری امن ) درخواست اعتبار از کاربر می نماید . مراد آن است که ضمن تلاش در بررسی سطح دسترسی کاربر ، از انحراف سیستم ناشی از جریان های غیر معمول و هرز (Spoofing) و فعالیت برنامه های Malicious ، ممانعت بعمل آید . قابلیت های جدید امنیتی و ایمنی Internet Explorer 7 مشتمل بر Phishing Filter و IDN با anti-spoofing و همچنین یکپارچگی با سیستم عریض Parental Controls ، از دیگر ویژگی های ویستا است . در جهت مزید امنیت ، کنترل های Active X از طریق پیش فرض ها ناکارآمد و غیر فعال (Disable) هستند و علاوه بر این Internet Explorer در حالت محافظت شده (Protected Mode) عمل می کند که در این حالت با مجوزات پایین تری از آنچه که کاربر استفاده می نماید ، عمل کرده و به تنهایی و بدون نیاز به سایر عملکرد های موجود در سیستم عامل اقدام نموده و موجب می شود تا سیستم عامل را از دسترسی یا تغییر هرچیزی حتی دایرکتوری موقت فایل های اینترنت (Temporary Files Directory) باز دارد . Antispyware و به کلامی دیگر Windows Defender که از تولیدات مایکروسافت می باشد ، بمنظور حفاظت در مقابل Malware ها و سایر تهدیدکننده ها در ویندوز های تعبیه شده است . تغییرات چیدمان در پیکربندی Various System ( نظیر auto-starting applications ) بسته شده و قفل هستند مگر اینکه کاربر تمایل به حالت دیگری داشته باشد . یکی دیگر از قابلیت های جدید و شاخص ویستا ، BitLocker Driver Encryption است که نوعی تکنولوژی حفاظت از داده ها می باشد که در ویرایش Ultimate ویستا منظور گردیده است و به کلی تمام سیستم عامل را رمز دار می کند . BitLocker می تواند تواما و همراه با چیپ Trusted Platform Module نسخه 1.2 روی مادربرد کامپیوتر و یا یک USB Key کارکند . مضافا دسته های گوناگونی از سایر تکنیک های محدوده کننده مزایا ( مزیت ها ) در ویستا تعبیه گردیده اند ، به عنوان مثال ، مفهوم لایه های یکپارچه در پردازش های کاربر است که طی آن لایه های پایین دستی نه با پردازش لایه های بالاتر می توانند تعامل داشته باشند و نه می توانند اجرای - Injection DLL را در پردازش لایه های بالاتر عملی سازند .

محدودیت های امنیتی سرویس های ویندوز از یکدستی و ظرافت خاصی برخوردارند ، به طوریکه سرویس ها ( خصوصا سرویس هائیکه روی شبکه شنیده می شوند ) قادر به تعامل با اجزا سیستم عامل نیستند . تکینیک های مبهم نظیر address space layout randomization که جهت افزایش میزان توجه Malware ها پیش از فیلتر کردن موفقیت آمیز سیستم لازم است ، بکار گرفته شده اند . کد یکپارچه مواظب است سیستم دودویی با کد ناهنجار مزاحم ارتباط نداشته و دخیل نباشد .

به‌عنوان بخشی از برنامه طراحی مجدد که ( بازطراحی) جهت نظم بخشی به پشته شبکه (Network Stack) صورت گرفته است ، دیواره آتش ویندوز (Windows Firewall) تقویت گردیده و فیلتر پیشرفته ایی که ارتباطات با سرویس های خاصی را مجاز یا مردود تشخیص می دهد ، می توان ایجاد نمود .

تکنولوژی های تجاری

علاوه بر اینکه بخش اعظمی از توجه به توانایی های تازه ویستا در ظاهر گرافیکی جدید کاربر و در بخش فناوری های امنیتی و تقویت هسته سیستم عامل معطوف شده است ، مایکروسافت همچنین قابلیت های جدید آرایش دهی ، گسترش و نگهداری را نیز به سیستم افزوده است که عبارت‌اند از :

 • فرمت WIM یا Windows Image که سنگ بنای گسترش و پک سیستم جدید مایکروسافت است . فایل WIM که حاوی Image ای از ویندوز ویستا می باشد را می توان بدون ساخت و ایجاد Image های جدید ، نگهداری و سرهم بندی نمود .
 • Image ویندوز از طریق فناوری های System Management Server و یا Business Desktop Deployment قابل تحویل است . Image ها قابل تغییر ، ترکیب و تطبیق با نوع خواسته ها بوده که متعاقبا بدون و یا با اندکی دستکاری توسط سیستم اجرایی می توان آنها را در کامپیوترهای شخصی مشتریان گنجانیده و گسترش داد . ImageX یک ابزار تولید شده توسط مایکروسافت در خلق و ایجاد Image های دلخواه می باشد .
 • Windows Deployment Service که جایگزین سرویس های نصب کنترل از دور برای گسترش ویستا و ورژن های قبلی ویندوز است .
 • قریب به ۷۰۰ نوع چیدمان جدید Group Policy (خط مشی گروهی) به سیستم اضافه گردیده که اغلب جنبه های قابلیت های جدید را در سیستم پوشش می دهند . مضافا گستردگی عمده ای در شکل پذیری شبکه های Wireless ( بدون سیم ) و ابزار های ذخیره سازی قابل حذف و همچنین در Desktop کاربر عرضه شده اند . علاوه بر موارد فوق ، ویستا فرمتی مبتنی بر XML یا ADMX را معرفی نموده است که چیدمان های Registry-based Policy را به نمایش گذاشته که اعمال مدیریت بر شبکه را در محدودهای جغرافیایی و به زبان های مختلف سهولت می بخشد .
 • در نسخه نهایی ویستا (Vista Ultimate) سرویس های Unix به خرده سیستم های مبتنی بر کاربریهای Unix تغییر نام داده شده اند و پشتیبانی از NFS مشتریان نیز در سیستم گنجانیده شده است .
 • ظاهر گرافیکی چند زبانه کاربر ، بر خلاف نسخه های قبلی ویندوز که جهت پشتیبانی و ارائه زبانهای محلی ، نیاز به Load کردن (بارگذاری) بسته زبانی مرتبط داشتند ، نسخه نهایی ویندوز ویستا (Vista Ultimate) بصورتی پویا نسبت به تغییر زبان بر اساس خواسته و ترجیح کاربر اقدام می نماید .
 • پشتیبانی از پروژکتور Wireless (بدون سیم)

به آن دسته از مشتریان تجاری که در برنامه Microsoft Software Assurance ثبت نام شده اند ، مجموعه ای از ابزار های اضافی و سرویس های جمعی که موسوم به Desktop Optimize Pack می باشد ارائه می گردد . این مجموعه شامل Microsoft SoftGrid application virtualization platform ، سرویس شمارش دارایی ها و ابزار های اضافی دیگری برای نگهداری چیدمان خط مشی های گروهی ( Group Policy ها ) می باشد که نوع مشابهی از سیستم کنترل به شمار می رود .

امکانات ناخوشایند و مورد انتقاد

پاره ای از قابلیت های شاخص ویندوز ایکس پی و اجزا آن در ویندوز ویستا جایگزین و یا برچیده شده اند مانند Windows Messenger ، سرویس Network Messenger ، HyperTerminal ، MSN Explorer ، Active Desktop و جایگزینی NetMeeting با Windows Meeting Space . در ویندوز ویستا همچنین تم ویژه Luna که از بخش های ویندوز ایکس پی است و یا قسمت عظیمی از رنگهای کلاسیک که از بخش های متشکله ویندوز ها از زمان تولید Windows 3x می باشد ، تعبیه نشده اند .

مضافا قابلیت استارت آپ پروفایل های سخت افزاری توام با ساپورت فناوری های مادربرد قدیمی تر نظیر EISA ، APM و پورت پشتیبانی بازیها از سیستم ویستا حذف گردیده اند . البته برای بکار انداختن پورت پشتیبانی بازیها روی سیستم ویستا راهی وجود دارد که همانا استفاده از درایور های قدیمی تر می باشد . تعدادی از قابلیت های سنتی ویندوز نیز یا حذف و یا شدیدا ناکارآمد شده اند مثلاً Wordpad دیگر فایلی را در فرمت .doc باز و یا ذخیره نمی نماید و اکثر قریب به اتفاق عملکرد های Windows Sound Recorder از آن جدا و تخلیه شده که اصولا آنرا غیر قابل استفاده نموده است .

WinHlp32.exe که جهت نمایش فایل های Help ( کمک ) ۳۲ بیتی مورد استفاده قرار می گرفت منبعد دیگر در ویندوز ویستا وجود نخواهد داشت زیرا مایکروسافت آنرا منسوخ و غیر متداول می داند ، اگر چه به‌عنوان بخشی مستقل و منفک شده بمنظور دانلود شدن در دسترسی می باشد . مایکروسافت ، سازندگان نرم افزار را از باز تولید سیستم کمک رسانی با پسوند .hlp در محصولاتشان منع نموده است .

Telnet.exe از این پس دیگر از طریق پیش فرض ها نصب نمی گردد مع الوصف هنوز همچنان به عنوان یک ویژگی قابل نصب وجود دارد .

در حوزه کشور های عضو اتحادیه اروپا ، ویرایش Home Basic N و Business N نیز در دسترس می باشند . البته این ویرایش ها جهت اعمال تحریم بر مایکروسافت توسط اتحادیه اروپا بعلت نقض قوانین ضد تراست ، بدون Windows Media Player عرضه می گردند .

نیازمندی های سخت افزاری

کامپیوتر هایئکه قادر به فرمان پذیری از ویندوز ویستا هستند . به کامپیوتر های توانا (لایق) و کامپیوتر های آماده و ممتاز تقسیم می شوند . کامپیوتر های توانا و یا PC های هم تراز ، کامپیوترهایی هستند که قدرت اجرای فرامین تمام نسخه های ویندوز ویستا را دارند ، اگرچه ممکن است جهت اجرای تعدای از قابلیت های خاص و انتخاب های گرافیکی با کیفیت بالا به سخت افزار اضافه و پیشرفته تری نیاز داشته باشند . کامپیوتر های ممتاز و آماده قادرند تمام ویژگی های با کیفیت فوق العاده ویستا را مورد استفاده قرار دهند .

ظاهر های کاربری Basic و Classic ویندوز ویستا مجازا با هر نوع گرافیک سخت افزاری که ویندوز ایکس پی و ۲۰۰۰ را پشتیبانی می نماید ، کار می کنند . از زمان انتشار نسخه آزمایشی Windows Vista Beta 2 ، سری های Nvidia GeForce 6 و سری های بعد از آن ، ATI Radeon 9500 و بعد از آن ، گرافیک های یکپارچه Intel’s GMA 950 بهمراه مشتی از چیپ ست های VIA و گرافیک های S3 پشتیبانی می شوند . عیلرغم وجود پشتیبانی کلی ، مع الوصف سری های GeForce FX 5 ، از درایور های جدیدتر Nvidia حذف شده اند . آخرین درایور از Nvidia که سری های GeForce FX را روی ویستا پشتیبانی می کرد 96.85 بود . مایکروسافت ابزاری موسوم به ndows Vista Upgrade Advisor ارائه نموده است که به کاربران ویندوز ایکس پی و ویستا ، نسخه ای از ویندوز را که کامپیوتر آنان توانایی فرمان پذیری از آنرا دارد ، معرفی می نماید . اگرچه نصب مدیای موجود در بسته ( پکیج ) Retail مشتمل بر یک DVD سی و دو بیتی است ، آن دسته از مشتریانی که کامپیوتر آنان فاقد DVD Rom است و یا آنانیکه تمایل به نصب مدیای ۶۴ بیتی دارند ، می توانند از طریق برنامه Windows Vista Alternative به چنین وسیله ای دست یابند .

سیستم مورد نیاز برای ویندوز ویستا

 

لایق ویستا

آماده برای ویستا Premium

پردازنده

۸۰۰ مگاهرتز

۱ گیگاهرتز

حافظه

۵۱۲ مگابایت رم

۱ گیگابایت رم

کارت گرافیک

لایق Direct x 9

لایق Direct X 9 بهمراه Pixel Shader 2.0 و پشتیبانی از WDDM نسخه ۱

حافظه گرافیکی

مشخص نیست

۱۲۸ مگابایت رم و پشتیبانی تا ۲،۷۵۶،۰۰۰ پیکسل ( مثلاً ۱۹۲۰×۱۲۰۰) یا ۵۱۲ مگابایت رم برای وضوح های بهتر

فضای هارد دیسک

۲۰ گیگابایت

۴۰ گیگابایت

فضای خالی هارد دیسک

۱۵ گیگابایت

۱۵ گیگابایت

سایر درایور ها

سی دی رام

دی وی دی رام

سرویس پک ۱

مایکروسافت هر از چند گاهی ، سرویس پک هایی را برای سیستم های عامل ویندوز خود بمنظور رفع مشکلات و افزودن قابلیت ها انتشار می دهد . سرویس پک یک ویندوز ویستا (SP1) هم اکنون در دست تکمیل است . مایکروسافت بر ان است که SP1 را در اولین فصل ۲۰۰۸ و هم‌زمان با Windows Server 2008 منتشر نماید . اولین نسخه آزمایشی ( بتا ) سرویس پک یک ویندوز ویستا ، تولید شماره ۱۶۶۵۹ ، در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۲۰۰۷ انتشار یافت و در حال حاضر توسط افرادی از Tech Bete در برنامه آزمایشی SP1 Beta در ویندوز ویستا و همچنین توسط مشترکان Technet و MSDN تحت آزمایش قرار دارد . در هفتم نوامبر ۲۰۰۷ مایکروسافت نسخه منتخب پیش نمایش سرویس پک یک ویندوز ویستا را با دعوت از ۱۵۰۰۰ متخصص فنی وابسته و گروه آزمایش کنندگان ، عرضه نمود . مایکروسافت در بیانیه و پیش نویسی که حدودا در اواخر اوت ۲۰۰۷ انتشار داد ، با جمال گسترده محتوی SP1 را تشریح کرده و طی آن سه بخش عمده در تکمیل پروژه را اعلام و تعیین نمود که شامل قابلیت اتکا و پایایی و اجزا ، تجربه اجرایی ، پشتیبانی استاندارد ها و سخت افزار های جدیدتر بود . یکی از بخش هایئکه شایسته ذکر ویژه است ، اجرا می باشد که در تکمیل آن مقوله هایی چون عملیات کپی فایل ، Logging بر روی دامنه ( دامین ) کامپیوتر های متصل به هم و مرتبط ، تجزیه JavaScript در Internet explorer ، مسیریابی فایل های مشترک در شبکه ، سامان دهی و اداره فایل های Zip در Windows Explorer و Windows Disk Defragment مطرح بوده است . مزید بر موارد فوق ، توانایی در انتخاب درایور های مشخص جهت انجام Defragment بازگنجانی گردیده است .

سرویس پک یک برای پاره ای جدید از استاندارد های سخت و نرم افزاری که مشخصا عبارت‌اند از فایل سیستم ExFAT ، شبکه Wireless ( بدون سیم ) 802.11n ، IP نسخه ۶ روی اتصالات VPN و پروتکل Secure Socket Tunneling می باشند ، پشتیبانی ارائه می نمایند . نسخه بروزرسانی شده ای از Windows Installer در SP1 گنجانده شده است که پشتیبانی لازم را برای مالتی پکیج های تراکنشی ( بسته های چند تراکنشی ) فراهم می آورد . بعبارتی دیگر ظاهر کاربری ای که بسته Installer کوچک‌تری در اختیار دارد . در Installer ، سیستم ارشد تری پیاده و جاسازی می شود و فقط با توجه به محتوی Installer سیستم ارشد تر است که بسته Installer کوچک‌تر امکان ایجاد می یابد . بوت کردن سیستم ، با استفاده از ظاهر کاربری Firmware قابل تعمیم ، روی سیستم های X64 نیز تدارک دیده شده است . این قابلیت اصولا برای عرضه اولیه ویستا مقدر و منظور نشده بود ، لیکن در آن زمان بواسطه عدم وجود سخت افزار های سازگار ، چنین امری توام با تاخیر بوقوع پیوست .

در دو بخش از سرویس پک یک تغییراتی ناشی از تمایل و خواست فروشندگان نرم افزار اعمال و دیده شده است . جستجوی Desktop یکی از این تغییرات است که کاربران را قادر ساخته است که برنامه جستجوی پیش فرض Desktop را با اشکال دیگری متفاوت با برنامه جستجوی دسکتاپ مایکروسافت که در ویستا تعبیه گردیده است ، تغییر دهند . بدین ترتیب انواع دیگر و متفاوت برنامه های جستجوی دسکتاپ قارد خواهند بود بدون اختلال و شکاف در سرویس هایشان با سیستم عامل ارتباط داشته باشند . چنین تغییراتی بعلت ابراز شکایاتی از ناحیه گوگل مبنی بر اینکه وجود و حضور جستجوی دسکتاپ تعبیه شده در ویستا مانع بکارگیری جستجو دسکتاپ گوگل است ، بعمل آمد .

در ژوئن ۲۰۰۷ گوگل اظهار داشت که تغییرات ارائه شده طی سرویس پک یک ، اقدامی در جهت درست بوده است لیکن اصلاح بیشتر تغییرات ضرورت دارد تا برای مشتریان دسترسی گسترده تری را به دیگر ارائه دهندگان جستجوی دسکتاپ فراهم آورد . بخش قابل ذکر دیگر مشتمل بر ارائه مجموعه ایی از API های جدید امنیتی برای بهره گیری از نرم افزار های ضد ویروس است که در حال حاضر به نحوه اجرایی پشتیبانی نشده و به Patch کردن کرنل و هسته متکی است .

به روزرسانی Direct 3D 10.1 نیز برای گنجانیده شدن در سیستم برنامه ریزی شده بود که ضمن آن تعدادی از قابلیت ها را که قبلا در سخت افزار مرتبط با Direct 3D 10.0 اختیاری بودند ، اینک اجباری می ساخت . بیانه و پیش نویس فوق الذکر همچنین متذکر بر این نکته است که سرویس پک یک حاوی هسته (Kernel) به روز آوری شده ای خواهد بود که با نسخه Windows Server 2008 روانه بازار خواهد گردید . پشتیبانی برای کنسول Group Policy Management برچیده و حذف گردیده و مقرر است که هم‌زمان با انتشار سرویس پک ، جایگزین آن منتشر گردد . طی یک آنالیز جامع و مفصل از جزئیات نسخه آزمایشی سرویس پک یک ویستا که توسط مجله APCmag.com انجام شد ، تغییرات بعمل آمده روی Vista code base و registry مورد بررسی قرار گرفت . این آنالیز حاکی از نصب چند صد پکیج روی نسخه بتا بود که بیشتر معطوف به قابلیت های Back-end در مقایسه با کارکردهای Front-end بودند . خبرنگار این مجله همچنین افزایش شگرفی را در اجرا و در قیاس نسخه اولیه ویستا شاهد بوده است .

  

 

 

مشکلات Shutdown در ویندوز XP 

 

گاهی پس از نصب ویندوز XP ، کامپیوتر به صورت اتوماتیک خاموش نمی شود. به عبارت دیگر عمل Shutdown انجام نمی پذیرد. در اینجا ضمن بیان علل این مشکل، راه حلهای مناسبی نیز برای رفع آن ذکر می شود. پس از اینکه ویندوز XP را با موفقیت نصب کردید، متوجه می شوید که فرمان Shutdown به طور اتوماتیک عمل نمی کند. در حالی که در سیستم عامل های قبلی مانند Win 98 ، 2000 و Me بدون مشکل کار می کرد.این اشکال حتی شدید تر هم می تواند بروز کند. به این شکل که ویندوز هنگام Shutdown ، به اصطلاح Hang می کند. سپس پیام
"
saving your setting" بر روی صفحه مانیتور نمایان می شود و پس از آن دیگر هیچ عکس العملی را مشاهده نمی کنید. کامپیوتر از حرکت باز می ایستد و مکان نما بدون توقف، طوری که انگار به صفحه مانیتور چسبیده شده باشد، بی حرکت می ماند.
کسی که این مشکلات را نشناسد،
Shutdown بی نهایت آهسته کامپیوتر پس از نصب ویندوز XP، او را سریع عصبانی می کند. اگر شما هنگام Shutdown کامپیوتر خود دچار مشکل شدید، در زیر پیشنهاد و راه حل مناسب را خواهید یافت.
صفحه تبلیغی میکروسافت که در ابتدای بالا آمدن سیستم پدیدار می شود، می تواند اولین اشکال از جانب میکروسافت باشد و سبب بروز این مشکل شود. این مشکل تحت شرایط مشخصی ظاهر می شود و به عنوان حل مستقیم مشکل، باید با تیم پشتیبانی شرکت میکروسافت تماس گرفت.
به عنوان راهکار دوم، اگر صفحه تبلیغ میکروسافت را غیر فعال کنید، امکان دارد که این مشکل حل شود. برای غیر فعال کردن این صفحه، از طریق منوی
Start، قسمت Control Panel را باز کنید و در آنجا دو بار روی آیکون Users & Password کلیک کنید. در درون پنجره ای که باز می شود، قسمت "تغییر نوع صفحه کاربر" را انتخاب کنید. در صفحه بعدی، کلیک Use Welcome Page را از بین ببرید. به واسطه کلیک روی قسمت Option Save، تنظیمات و تغییرات ضبط می شوند و شما هنگام ظاهر شدن مجدد صفحه تبلیغ، آگهی کلاسیک و قدیمی Windows 2000 را مشاهده می کنید.

سخت افزارهای اضافه شده به سیستم نیز می توانند مشکل آفرین باشند. کارت صدا و کارتهای گرافیک با تراشه Kyro از این دسته هستند.

مشکل کارت صدا

اگر کارت صدایی از نوع Sound Blaster Live! /Value/5.1 در کامپیوتر خود نصب کرده اید، امکان دارد که این مشکل برای شما به وجود بیاید. قبل از اینکه سیستم هنگام Shutdown بایستد، برای مدت زمانی طولانی هیچ اتفاقی نمی افتد و یا اینکه شما پیغامی را تحت این عنوان " Devldr.exe پایان یافت،" دریافت می کنید.در این حالت، راه حلهای مختلفی وجود دارد. به عنوان اولین راه حل، جدیدترین درایور کارت صدا را از سایت پشتیبانی شرکت سازنده آن کارت صدا تهیه کنید. اغلب اوقات، مشکل بدین ترتیب رفع می شود. علت اصلی بروز این مشکل، تداخل با فایل Devldr.exe است که این فایل مورد استفاده “LiveWar” واقع می شود. جدیدترین نسخه این نرم افزار را مستقیماً از سایت www.liveService.com روی کامپیوتر خود نصب کنید. سرانجام می توانید فایل Devldr.exe را در " Modus ایمن شده " به واسطه تغییر نام از کار بیندازید. برای این منظور، پس از تست اتوماتیک کامپیوتر، کلید F8 را فشار دهید و از منوی "Option Modus ایمن شده" را انتخاب کنید. پس از مرحله بالا آمدن سیستم (Boot)، پنجره Windows Explorer را باز کنید و در فهرست،../Windows/System32 فایل Devldr.exe را جستجو کنید. سپس این فایل را به اسم دیگری مانند Devldr.ex1 تغییر نام دهید. پس از انجام مرحله Reboot عادی، قاعدتاً هیچ گونه مشکلی نباید پدیدار شود.
سخت افزاریکی دیگر از مواردی که می تواند مشکل ساز باشد، سخت افزار است که یا سازگار با ویندوز
XP نیست، یا به عنوان سخت افزار سازگار با سیستم شناخته نمی شود. به عنوان مثال، مادر بردهای Asus P2BF و Gigabyte GA6BX-C براساس قابلیت ACPI طراحی نشده اند و این کارکرد ACPI در روند Setup ویندوز XP تعریف و ایجاد نمی شود. این موضوع در مورد مادر بردهای با تاریخهای قدیمی صدق می کند و ACPI را یا اصلاً پشتیبانی نمی کند یا این کار را به صورت ناقص انجام می دهد.
اگر از کارتهای گرافیک با نوشته
II Kyro روی تراشه آن، استفاده می کنید و ناگهان شاهد به هم ریختن Windows XP می شوید، به احتمال زیاد مشکل درایور دارید. از سایت PowerVR Technologies ، جدیدترین درایور را Download کرده و آن را روی کامپیوتر خود نصب کنید. این کار باید در حل مشکل به شما کمک کند.
یکی دیگر از منابع بروز این مشکل، اتصال یا پورت
USB کامپیوتر است. از طریق Control Panel/System/Hardware ، قسمت Device Manager را باز کنید و روی علامت بعلاوه (+) که در سمت چپ “Controllers – USB” قرار دارد، کلیک کنید. اگر در اینجا به دو شاخه ورودی برخورد کردید، مثلاً دو تا “ USB Root Hub” ، آن وقت با کلید سمت راست ماوس روی دومین ورودی ( پایینی ) کلیک کنید و از منوی Context گزینه disabled ( غیرفعال ) را انتخاب کنید. برای حالتی که در کامپیوتر 4 اتصال USB وجود دارد، سومین مجرای ورودی “ USB Root Hub” را جستجو کنید و آن را غیرفعال کنید. اگر در یک Device عبارت “higher Universal Serial Bus Controllers” یا VIA Rev 5 دو بار یا سه بار ظاهر شد، همین مراحل را انجام دهید.

جمع آوری :مسعود راهخدازاده

 

 


 
comment نظرات ()