آموزش نحوه ایجاد یک برنامه وب در دات نت ASP.Net

 

بخش رابط کاربر ، یکی از عناصر اصلی و بسیار مهم در یک نرم افزار است . در برنامه های وب دات نت ، این مسئولیت بزرگ به فرم های وب واگذار شده است . با استفرار متن و یا کنترل های مورد نیاز با توجه به سیاست طراحی نرم افزار بر روی یک فرم وب ، زمینه ارتباط با کاربر و استفاده از پتانسیل های ارائه شده توسط یک برنامه وب دات نت ، فراهم می گردد. فرم های وب شباهت بسیار زیادی با فرم های ویندوز در یک برنامه ویندوز دارند . بر خلاف برنامه های ویندوز ، برنامه های وب بر روی یک سرویس دهنده اجراء و از طریق زیر ساخت اینترنت ( و یا اینترانت ) خدمات خود را در اختیار متقاضیان ( سرویس گیرندگان ) قرار می دهند .بدیهی است که نحوه ایجاد و سازماندهی یک پروژه برنامه وب دارای تفاوت های محسوسی نسبت به برنامه های ویندوز است . در این مقاله قصد داریم به بررسی ماهیت یک پروژه برنامه وب پرداخته و در ادامه با نحوه ایجاد یک برنامه وب با استفاده از امکانات ویژوال استودیو دات نت ، آشنا شویم .
آموزش نحوه ایجاد یک برنامه وب در دات نت ASP.Net
ایجاد یک برنامه وب جدید

اولین مرحله بمنظور ایجاد یک برنامه وب ، شروع یک پروژه جدید در ویژوال استودیو دات نت است . ویژوال استودیو دات نت در این رابطه تمپلیت های متفاوتی را ارائه نموده است .زمانیکه پروژه ای جدید با استفاده از تمپلیت انتخابی ، ایجاد می گردد ، ویژوال استودیو دات نت یک فایل پروژه ، یک فرم وب جدید ( خالی) و سایر فایل های مورد نیاز برنامه را بصورت اتوماتیک ایجاد می نماید . بمنظور ایجاد یک پروژه برنامه وب از طریق ویژوال استودیو دات نت ، مراحل زیر را دنبال می نمائیم :

مرحله یک : در صفحه شروع ویژوال استودیو دات نت ، گزینه New Project را انتخاب می نمائیم. در ادامه، جعبه محاوره ای New Projecr نمایش داده می شود. ویژوال استودیو دات نت ، برنامه های وب را در دایرکتوری مجازی Localhost مستقر می نماید .

مرحله دوم: در جعبه محاوره ای New Project ، تمپلیت ASP.NET Web Application را انتخاب و در ادامه نام مورد نظر برای پروژه جدید را در فیلد اطلاعاتی Location مشخص و در نهایت بمنظور تائید عملیات فوق ، بر روی دکمه OK ، کلیک نمائید.

مرحله سوم : زمانیکه پروژه ای جدید وب در ویژوال استودیو دات نت ، ایجاد می گردد محیط برنامه نویسی یک فولدر جدید با نام مشابه پروژه را ایجاد و فولدر فوق را در فولدر ریشه وب سایت پیش فرض ( تحت IIS ) مستقر می نماید. محل فوق ، در فیلد اطلاعاتی Location مربوط به جعبه محاوره ای New Project مثلا بصورت زیرhttp://localhost/SrcoSamples/WebApplication1
در نظر بگیرید.
آموزش نحوه ایجاد یک برنامه وب در دات نت ASP.Net
سازماندهی پروژه ها بهمراه IIS

در ابتدا لازم است به این نکته اشاره گردد که برنامه های وب صرفا" قادر به استقرار در محلی می باشند که توسط IIS بعنوان فولدر مجازی تعریف و مشخص شده است . فولدر مجازی ، منبعی اشتراکی است که توسط نامی مستعار که نشاندهنده یک آدرس فیزیکی بر روی یک سرویس دهنده است ، مشخص می گردد . درصورتیکه یک فولدر فیزیکی از طریق جعبه محاوره ای New Project انتخاب گردد ، نظیر C:\Mylocation ، ویژوال استودیو دات نت ، دکمه OK را غیر فعال می نماید ( عملیات انجام شده صحیح نبوده و نمی توان یک برنامه وب را در آدرس مشخص شده ، ایجاد کرد) .

فولدر مجازی Localhost // ، فولدر ریشه وب است . IIS ، موقعیت فیزیکی فولدر ریشه وب را مشخص می نماید. IIS ، بصورت پیش فرض ، بر روی درایو بوت ( درایوی که عملیات راه اندازی سیستم از آنجا ، آغاز می گردد ) و درآدرس Inetpub\wwwRoot \ مستقر می گردد.در مقابل استفاده از پیش فرض فوق و ممانعت از آشفتگی و شلوغی استقرار پروژه های نمونه ، کد تولید شده و سایر موارد ، می توان بمنظور سازماندهی پروژه ها، فولدرهائی مجازی را ایجاد و پروژه های مورد نظر بهمراه فایل های مرتبط را در آنان مستقر نمود. درادامه و قبل از ایجاد پروژه های جدید ، می توان فولدرهای فوق را با وب به اشتراک گذاشت . لازم است به این نکته توجه گردد که ویژوال استودیو دات نت برای هر پروژه یک فولدر جدید را ایجاد می نماید
آموزش نحوه ایجاد یک برنامه وب در دات نت ASP.Net
ایجاد فولدرهای مجازی بمنظور سازماندهای برنامه های وب

با استفاده از IIS می توان فولدرهای مجازی جدیدی را ایجاد و از آنان بمنظور مدیریت وب سایت های میزبان شده بر روی کامپیوتر، استفاده نمود. ایجاد یک فولدر مجازی بمنظور استفاده در ویژوال استودیو دات نت ، مستلزم انجام دو فعالیت اصلی است :

ایجاد فولدر مجازی . فولدرهای مجازی ، مکانی را که پروژه های برنامه های وب بصورت فیزیکی ذخیره می گردند را مشخص می نمایند .بنابراین می توان از آنان بمنظور سازماندهی پروژه های مورد نظر خود درزمان پیاده سازی استفاده کرد.

افزودن Frontpage Server Extentions به فولدر مجازی بمنظور ایجاد یک Subweb . یک Subweb ، فولدری مجازی است که شامل یک وب سایت است . افزودن Frontpage server extentions به یک فولدر مجازی ،امکان ایجاد و پشتیبانی برنامه های وب موجود در فولدر مربوطه را برای ویژوال استودیو دات نت ، فراهم می نماید .

آموزش نحوه ایجاد یک برنامه وب در دات نت ASP.Net
ایجاد یک فولدر مجازی

بمنظور ایجاد یک فولدر مجازی در IIS ، مراحل زیر را دنبال می نمائیم .
مرحله یک : بر روی Default Web Site کلیک سمت راست نموده و از طریق منوی New ، گزینه Virtual Directory انتخاب گردد.

مرحله دوم : IIS ، در ادامه ویزارد ( برنامه کمکی ) ایجاد یک فولدر مجازی را فعال تا زمینه ایجاد یک فولدر مجازی جدید فراهم گردد .پس از فشردن دکمه Next و استقرار در صفحه Virtual Directory Alias ، نام مستعار دلخواه برای فولدر مجازی را تایپ می نمائیم ( SrcoSamples ) .

مرحله سوم : نام مستعار تایپ شده در حقیقت اشاره گری است که بکمک آن منابع موجود در فولدر ، مشخص می گردند. در ویژوال استودیو دات نت ، نام فوق بمنظور مشخص نمودن محل و موقعیت پروژه استفاده می گردد . با فشردن دکمه Next ، ویزارد فوق ، صفحه Web Site Content Directory را نمایش خواهد داد.

مرحله چهارم : مسیر مورد نظر برای مرتبط نمودن فولدر فیزیکی به فولدر مجازی را مشخص می نمائیم . فولدر فوق ، محل استقرار فولدرهای پروژه را مشخص می نماید. با فشردن دکمه Next ، ویزارد فوق ، صفحه Access Permission را نمایش خواهد داد.

مرحله پنجم : مجوزهای پیش فرص در نظرگرفته شده را پذیرفته و با فشردن دکمه Next به عملیات ایجاد یک فولدر مجازی خاتمه می دهیم .


/ 1 نظر / 178 بازدید

خیلی ممنون واقعا به دردم خورد