مقاله کامپیوتر

با سلام خدمت همه دوستان عزیزم

امروز فرصتی پیدا کردم تا مطالبی در وبلاگ خود بنویسم .

چون خودم دانشجوی کاردانی کامپیوتر هستم دوست دارم فعلا تا مدتی مقاله کامپیوتری در وبلاگ درج کنم. امیدوارم مورد قبول دوستان قرار گیرد . نظر یادتون نره

مقاله 1 - شبکه های خانگی و شرکتی مقالة

شبکه های خانگی و شرکتی

 

 

 شرح مودم
امروزه اصطلاحات علمی مرتبط با مودم میتواند کاملا گیج کننده باشد ، بنابراین امیدوارم در این مقاله دنیای مودم را شرح دهم .
به طور کلی سه نوع فیزیکی مودم وجود دارد که شامل : مودم داخلی ، مودم خارجی و مودم PCMCIA است .
مودم داخلی:‌ مودم داخلی در داخل کامپیوتر استفاده می شود و مستقیما به I/O BUS متصل می شود . مودم داخلی به چندین منبع تغذیه احتیاج ندارد و نیروی خود را از BUS داخلی کامپیوتر دریافت میدارد همچنین این نوع مودم به مدخل سری و یا کابل مدخل اتصال دهنده احتیاج ندارد . این نوع مودم ، حاوی 16550UART یا مدار های معادل است که به انتقال سریع اطلاعات در کامپیوتر کمک می کند .معمولا مودم ها ی داخلی از مودم های خارجی ارزانتر هستند. نصب این مودم ها اغلب کمی مشکل تر از نصب مودم های خارجی است و حتما باید یک شیار ISA بر روی Main Board کامپیوتر وجود داشته باشد تا نصب انجام شود.
انواع مختلفی از مودم های داخلی موجود است:
یک نوع آن به یک سوراخISA متصل می شود که همه سیستم ها این مدل را دارا هستند . نوع دوم مودم PCI است که به مدخل PCI متصل می شد و فقط سیستم های جدید دارای این نوع هستند . البته گذر گاه های PCI بسیار کارآمد تر از گذرگاههای ISA هستند اما یک گذرگاه ICA عملی بسیار سریع تر از 56 نوع مودم موجود دارد و....... بنابراین انتخاب ISA یا PCI کاملا به خود شما بستگی دارد و اینکه چه نوع سیستمی در اختیار دارید .
مودم خارجی
در یک مودم خارجی ، این مساله خیلی مهم است که مودم به یک مدخل سری16550AURT متصل شود (‌یا معادل آن شود )‌ تا بیشترین عملیات اطلاعاتی محفوظ شود و البته سریال پورت قابل دسترسی نیز لازم است . این نکته را نیز باید به خاطر سپرد که اگر یک مدخل سری ، 16550A URT داشت برنامه ای تشخیصی مانند MSD باید اجرا شده باشد . MSD برنامه ای است که به وسیله ویندوز 3.1 تهیه شد و در زیر فهرست فرعی ویندوز قرار گرفته است .وقتی MSD پردازش می شود باید از خروج ویندوز برای اجرای MSD مطمئن بود و هرگز نباید برای اجرای MSD از برنامه های خروج موقت استفاده کرد . MSD حتما باید در خارج از ویندوز اجرا شود تا بهترین نتیجه حاصل شود . پس از اجرا کردن MSD گزینه اطلاعات را از مدخل های COMM انتخاب کنید و علامت نشان داده خواهد شد در صورتی که 16550A UART در آنجا موجود باشد . بعضی از سیستم ها ممکن است فقط 16550 (‌بدون A )‌را نشان دهند که این نوع سیستم ها دارای یک نوع نسخه قدیمی از 16550 هستند که ممکن است خوب کار کنند اما با خوبی 16550A نیستند . اصولا این 16550A UART محتوی ویژگی هایی هستند که به مدخل سری این اجازه را میدهد که در سرعت بالا ، بدون خطا و پر کردن بافر ( یک نوع حافظه کمکی ) عمل کند. مزیت سیستم های جدید امروزی این است که در داخل مدخل سری خود میتوانند 16550A UART را شامل شوند. در عمل همه سیستم های جدید امروزی 16550 و یا معادل آن را دارند ..... مدارک موجود در سیستم شما نیز شاید بیانگر این اطلاعات باشد . بنابراین یک مودم خارجی به مدخل سری که در PC وجود دارد متصل می شود و به این اجزا احتیاج دارد : کابل ارتباطی بین PC و مودم ، اتصال قوی و البته محلی برای قرار گرفتن مودم . مزیت های استفاده از یک مودم خارجی این است که این نوع مودم به آسانی می تواند از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر جا به جا شود و نوری که در مودم وجود دارد می تواند هر نوع عیبی را تشخیص دهد . از این گذشته یک مودم خارجی می تواند براحتی با خاموشی خود؛ مجدد بارگزاری شود ، در حالی که یک مودم داخلی نمی تواند بدون خاموش کردن کامپیوتر ، خاموش شود. بهر حال تصمیم گیری در مورد خرید مودم داخلی یا خارجی بر عهده خود شخص می باشد. مضاف بر این ،‌با افزایش تکنولوژی USB ، مودم ها به راحتی می توانند به USB پورت (‌ سری گذرگاه عمومی ) متصل شوند حتی PC سیستم شما یا بسیاری دیگر این نوع پورت را دارا هستند. پورت USB اجازه اتصال با شیوه های مختلف را به پورت مشابه می دهد که به همین دلیل نه تنها مودم شما که سایر مودم ها با شیوه های مختلف نیز می توانند به پورت USB اتصال پیدا کنند.
مودم های PCMCIA
نوع دیگری از مودم ، مودمهای PCMCIA است که به طور اختصاصی برای سوراخPCMCIA کامپیوتر های لپ تاپ ( کامپیوتر های قابل حمل) ساخته شده است. برای لپ تاپ ها ، مودم داخلی ( PCMCIA ) دقیقا مخالف مودم خارجی است بنابراین ضرورت دارد که از نزدیک کردن مودم خارجی به لپ تاپ ها اجتناب کرد . مضاف بر این بعضی از مودم های داخلی و PCMCIA با یک" رابط نمایش داده " ظاهر میشوند که به نماها اجازه می دهد نور هایی را در مودم های خارجی ایجاد کنند . این رابط های نمایش داده به مودم متصل می شوند و رابط ها به داخل خطوط تلفن میروند نوع دیگری از مودم ، مودمهای PCMCIA است که به طور اختصاصی برای سوراخPCMCIA کامپیوتر های لپ تاپ ( کامپیوتر های قابل حمل) ساخته شده است. برای لپ تاپ ها ، مودم داخلی ( PCMCIA ) دقیقا مخالف مودم خارجی است بنابراین ضرورت دارد که از نزدیک کردن مودم خارجی به لپ تاپ ها اجتناب کرد .

استاندارد های مودم (Modem Standards): انواع مختلفی از استاندارد در مودم ها وجود دارد . این استاندارد ها نمایان گر سرعت هستند ، برای این استانداردها در ابتدا توسط بل لاب توسعه یافت، سپس به وسیله CCITT توسعه بیشتری یافت و در کمیته مشورتی بین المللی تلفن و تلگراف برسی شد. مودم هایی که به خوبی تعیین شده عمل کنند استاندارد هایی در نظر گرفته می شود که این مودم ها بتوانند با مودم دیگری نیز در ارتباط باشند. این استانداردها در ابتدا توسط بل لاب توسعه یافت، سپس به وسیله CCITT توسعه بیشتری یافت و در کمیته مشورتی بین المللی تلفن و تلگراف برسی شد.
همساز هیز: این اصطلاح اغلب در ادبیات فنی دیده می شود و به تشریفات ارتباطاتی رجوع نمی کند ولی قبل از فرمان اجرا به عملکرد یک مودم احتیاج دارد . تقریبا تمام مودم ها با استاندارد همساز هیر مطابقت می کنند . (‌بعضی اوقات با تعبیر دستگاه فرمان AT شناخته می شود.)
بل 103 : این استاندارد توسط بل لبس برای bps 300 توسعه یافته است.
بل 212A : این استاندارد توسط بل لاپس برای 1200 bps توسعه یافته است.
v.21 : یک استاندارد بین المللی برای 300 bps است که فقط در سطح بین الملل استفاده می شود وبا استاندارد bel 103 همساز نیست . این استاندارد در خارج از ایالات متحده آمریکا استفاده میشده است.
 v.22: این هم یک نوع استاندارد بین المللی برای 1200 baudاست ولی با bell 212A همساز نیست. این استاندارد بیشتر در خارج از ایالات متحده استفاده می شده است.
V.22BIS: این نوع استاندارد برای ارتباطات 2400 bps است که واقعا پیشرفت قابل ملاحظه ای روی v.22 داشت . ضمنا bis در لاتین برای دومین توسعه یافت و این موضوع نشان داده می شود که این نوع استاندارد ،‌ پیشرفته شده استاندارد قبلی است.
v.32:
‌این نوع استاندارد برای مخابرات 9600 bps است.
v.32 BIS: این نوع استاندارد برای 14,400 bps است.
HST: یک استاندارد اختصاصی است که به وسیله robotics US برای مخابرات 14,400 bps توسعه یافت. به هر حال بر طبق ارتباط درHST 14,400 bps سرعت هر دو مودم باید از HST پشتیبانی کند مگر استانداردها دو گانه US robotics که با مودم های HST و V.32BIS ارتباط دارند . همچنین بعضی از مودم های US robotics HST در 16.800 bps عمل میکنند ، مادامیکه بعضی از استانداردهای دوگانه مودمهای US robotics HST بتوانند در19.200 bps عمل کنند.
 34 V.: این نوع استاندارد برای سرعت مخابره 28.800 bps است. همچنین این استاندارد به روز در آمده است تا مخابره به میزان 33.600 bps سرعت داشته باشد که شامل دو روش ارتباط نام برده 28.800 bps از 31.200 bps و 33.600 bps است . با توجه به مدارک همراه با مودم باید در مورد کارگزاری v.34 به روز شده ، تصمیم بگیریم . به هر حال استاندار v.34 به روز شده ، بعضی مواقع می تواند مانند v.34+ داوری کند . اگر چه بعضی از سازندگان می گویند یک مودم توانایی این را دارد که سرعت مخابره 33.6k را داشته باشد.
V.FC: این استاندارد یک نوع استاندارد متناوب برای مخابره 28.800bps است که به وسیله روک ول توسعه یافت اما پروتوکول v.34 جایگزین آن شد. اگر مودم 28.800 bps شما از V.34 پشتیبانی می کند خوب است ولی به پشتیبانی V.34 نیز احتیاج دارد تا بتواند به راه اندازی مودم های بیشتر در28.800 bps همساز شود.
X2: این نوع استاندارد، استاندارد 56k بود که به وسیله US robotcs توسعه یافت. این نوع استاندارد به یک مخابره اجازه خواهد داد که به میزان 56.000bps سرعت داشته باشد! اگر چه این 56k سرعت تنها راهی است که این سرعت دریافت می شود . استاندارد x2 در ابتدا به خاطر اینترنت گسترش پیدا کرد زیرا وقتی که صرف دریافت اطلاعات میشد بسیار بیشتر از وقتی بود که صرف فرستادن می شد. مخابره هنوز هم در سرعت انتقال 28.8k و 33.6k خواهد بود . توانایی استفاده از تکنولوژی x2 به نوع خطوط ارتباطی تلفن شما و کسی که با او در ارتباط هستید بستگی دارد و مودم هر دو شما باید از تکنولوژی x2 پشتیبانی کند .

 

  استانداردهای شبکه

همچنین یافته های من این است که مودم مخابره (‌مودمی که در 56k انتقال انجام میدهد )‌ باید یک اتصال دیجیتالی به سیستم تلفن داشته باشد . بدین گونه دو کاربر خانگی با مودم x2 قادر نخواهند بود برای برقراری ارتباط بین خود از تکنولوژی x2 استفاده کنند . تا زمانی که این استاندارد با مودم های URS اتصال پیدا کرده است ، استانداردی اصلی برای 56k به شمار نمی رود.
 V.90: این نوع استاندارد ، استاندار 56K امروزی است سرعت اتصال حقیقی شاید 56K نباشد اما همه اینها به شرایط خطوط تلفن و مسیر یابی اداره مرکزی بستگی دارد. برای مثال، بیشتر شبکه های ارتباطی تلفن دیجیتالی هستند و سهم آنالوگ، بین خانه شما تا اداره مرکزی است. اگر تحولات بین دیجیتال و آنالوگ فقط یک بار اتفاق بافتد ، شاید سرعت اتصال شما بیشتر شود . همه این ها ، به تجهیزاتی که خطوط تلفن شما از طریق آن به مقصد می رسد بستگی دارد . در زمان بیشتر ،‌سیگنال ها بین دیجیتال و آنالوگ، کمتر برگردانده میشوند و سرعت اتصال شما .......... به علاوه اتصال برای میزبان شما (مانند مهیا کننده شبکه شما ) باید کاملا دیجیتالی باشد تا بهترین سرعت اتصال به دست آید . بنابراین اگر فقط آنالوگ به دیجیتال تبدیل شود مانند آنچه بین خانه شما و اداره مرکزی اتفاق می افتد و همچنین دارای خطوط تلفن خوبی هستید احتمالا از سرعت اتصال بسیار خوبی برخوردار خواهید شد. تعداد کمی از پروتوکل های اختصاصی نیز وجود دارند( مانند دسته v.FAST‌ که پروتوکل بی استاندارد راک ول برای 28.8 بود ، V.terbo که بی استاندارد AT&Ts 19,200 بود ، v.FAST که استاندارد V.34 از داخل ...........) که امروزه زیاد به کار برده ندارند. بنابراین من از ذکر آنها خود داری میکنم . لازم به تذکر است مودم ها با سرعت بالا به استانداردهای عملکرد 300 ، 1200 و2400bps می پیوندند . پروتوکول همچنین ترکیب در داخل مودم های پر سرعت است که مجبور به اصلاح اشتباهات است . این به این معنی است که آن مودم خودش میتواند مخابره ای اشتباه را پیدا کند و تقاضای مخابره مجدد اطلاعات اشتباه را داشته باشد .برای کار کردن اصلاح کننده اطلاعات در هر دو مودم باید از یک نوع استاندارد اصلاح کننده اطلاعات استفاده کرد . انواع مختلفی از این استاندارد در پایین به صورت لیست شده بیان شده است.
‌ تذکر :‌MNP استاندارد برای شبکه پروتوکل عالم صغیر ( محدود )
MNP کلاس 1: این نوع ، برای پیدا کردن 70% خطا ها کاملا مناسب است و به ندرت استفاده می شده است.
MNP کلاس 2: ناشی از پروتوکول بالا. این پروتوکول ،‌می تواند برای اصلاح خطاها ، سرعت مخابره اطلاعات را پایین بیاورد و به این دلیل این پروتوکل زیاد استفاده نمیشده است.
MNP کلاس 3: این پرو توکل برای اصلاح خطا به پرو توکل کلاس 2 می پیوندد، اما بسیار موثرتر از اتصالی است که فاقد پروتکل کلاس 3 MNP میباشد و حتی می تواند مقدار اندکی توان اطلاعاتی را افزایش دهد .
MNP کلاس 4:‌ این پروتوکل فقط به خاطر اصلاح خطا ها به وجود نیامده است بلکه توان عملیاتی را نیز بهبود می بخشد و آن را حدود 5 % اجرا می کند. به هر حال با در نظر گرفتن وابستگی نوع اتصال ، افزایش در توان عملیاتی می تواند در نهایت 25 تا 50 درصد باشد.
MNP کلاس 5: این پروتوکل ، یک پروتکل متراکم کننده اطلاعات است که افزایش توان عملیاتی مودم را تا 50%‌بالا می برد و به اطلاعات فرستاده شده بستگی دارد. فایل های متن های خام که متراکم نشده اند ، بهتر میتوانند متراکم شوند در حالیکه فایل هایی که قبلا متراکم شده اند ، به این دلیل که قبلا متراکم شده اند توان عملیاتی کمتری دارند.
v.42: هم نوعی پروتوکول اصلاح خطا است که دارای سیستم پشتیبان در شرایط اضطراری برای MNP 4 است بدین معنی که اگر یک مودم بتواند MNP 4 را درک کند میتواند با مودمی که از V.42 استفاده میکند بپیوندد . این استاندارد از پروتکلی به نام LAMP (‌ اجازه پیوستن پردازه به مودم )‌ استفاده میکند و از این طریق ، اطلاعات نادرست را در یک مخابره ، باز پس می فرستد. V.42 برای بهتر بودن از MNP 4 طراحی شده است چون حدود 20 درصد سرعت انتقال را افزایش می دهد که منجر به انجام محاسبات هوشمندانه بیشتری میشود . V.42 bis : این نوع استاندارد یک نوع استاندار تراکم اطلاعات است که اسلوب تراکم اطلاعات را 35 % بیشتر از MNP کلاس 5 فراهم میکند . یکی از بهترین شاخصه های V.42 این است که ابتدا اطلاعات را تحلیل کرده سپس تشخیص می دهد که آیا تراکم مفید خواهد بود یا خیر . اگر همه فایل های موجود در BBS قبلا متراکم شده باشند پرو توکل V.42 bis این تصمیم را میگیرد که تراکم مفید نیست و در حقیقت فایل هایی که قبلا متراکم شده اند ، دوباره متراکم شوند مطمئنا به تدریج فرآیند مخابره را از کار بی اندازد . استاندارد MNP کلاس 5 اغلب داده ها را متراکم می کند بنابر این MNP کلاس 5 می تواند به تدریج مخابره را از کار بی اندازد در حالیکه V.42bis در مورد این تصمیم می گیرد که آیا تراکم اطلاعات می تواند مفید باشد یا نه ! مودمی که از V.42bis استفاده میکند ، باید به اصلاح خطا V.42 بپیوندد بدین معنی که مودمی که با V.42bis و V.42 ترکیب شده باشد مانند یک خطای بدون اتصال عمل می کند که حداکثر تراکم اطلاعات را ممکن می سازد . بنابراین یک مودم 14.4 که همراه با اصلاح خطا و تراکم است ، واقعا می تواند به اطلاعات کمک کند که توان عملیاتی خود را تا 57.600 bps بالا ببرد ولی مودم 28.8 همراه با اصلاح خطا و تراکم میتواند توان عملیاتی داده ها را تا 115.200 bps بالا میبرد . بنابراین وقتی سرعت نرم افزار ارتباطی خود را نصب می کنید ،‌سرعتی بالاتر از سرعت مجاز مودم باید انتخاب شود به طوری که همراه تراکم اطلاعات ، ‌مودم بتواند اطلاعات را سریع تراز چیزی که مجاز شده ، دریافت کند یا بفرستد که این موضوع توان عملیاتی اطلاعاتی واقعی نامیده می شود. برای مثال ،‌ برای یک 1 مگا فایل متن ، شاید مودم فقط بتواند 50 %‌سایز اصلی آن را متراکم کند . با این وجود فایلی که 50 %‌آن کوچک شده باشد انتقال آن نیم ساعت از طریق تلفن طول می کشد . مودم بعدی که در آخر مودم متراکم قرار دارد 1 مگا فایل را به سایز اولیه باز میگرداند . بنابر این توان عملیاتی اطلاعات بسیار حجیم تر از سرعت bps مجاز شده مودم هاست که منجر به تراکم اطلاعات می شود . از این رو ،‌ پس از آنکه مودم ها اطلاعات را قبل از فرستادن متراکم کردند ، میتوانند اطلاعات را از کامپیوتر شما سریع تراز موقعی که اطلاعات با آخرین سرعت فرستاده شده بفرستند. بنابراین به مودم خود بیشتر از آن چیزی که میتواند به وسیله قرار دادن COMM port در بالاترین سرعت اطلاعات بگیرد ، اطلاعات دهید . همچنین این موضوع را به خاطر داشته باشید که مدخل سری یک کامپیوتر باید قادر باشد که با سرعت در ثانیه ای که شما انتخاب کرده اید ، سر و کار داشته باشید . یک 16550A UART در داخل مدخل سری شما میتواند از سری سرعت 11.2K یا 57.6K bps پشتیبانی کند .یک 16450 UART در حدود 38.4K bps است و یک 8250 UART در نهایت از 19.2K bps حمایت میکند . از این گذشته ، مطمئن باشید که قطع کردن ، موقعیتی صحیح روی مودم های داخلی است که مانند یک مجموعه نادرست ، منقطع کردن می تواند به خوبی اشکالات عملیاتی واقعی، باعث از میان رفتن توان عملیاتی اطلاعات شود . قابلیت های فاکس ها : به خاطر اینکه فاکس ها قابلیت سازگاری با هر نوع استاندارد موجود را دارند، امروزه همه کامپیوتر ها قابلیت دریافت و ارسال فاکس ها را دارند . در اصل پروتوکل های فاکس های گروه اول و دوم ، بسیار آهسته بودند و امروزه کمتر استفاده می شود . فاکس های استاندارد شده ای که امروزه استفاده می شوند گروه سوم هستند . همچنین گروه چهارم نیز وجود دارند اما با ISDN ها استفاده می شوند. همراه پروتوکل فاکس های گروه سوم دو بخش فرعی کلاس 1 و کلاس2 وجود دارد. اساسا استاندارد های کلاس 1 و کلاس 2 مجموعه فرمان های مخصوص موجود برای مودم ها و نرم افزار های استفاده آنها هستند . کلاس 2 از حدود 30 فرمان پشتیبانی میکند در حالیکه کلاس 1 از کمتر از 10 فرمان پشتیبانی می کند . تفاوت اصلی بین کلاس 1 و کلاس 2 این است که کلاس 1 برای سرکار داشتن با بعضی از پروتوکل ها به PC احتیاج دارد در حالیکه در کلاس2 عملکرد پروتوکل ها در داخل مودم اجرا شده است بیشتر مودم ها از گروه سوم ، کلاس های 1و2 که همه چیز را در بر می گیرد پشتیبانی میکنند . برای فرستادن یک فاکس این موضوع را مد نظر داشته باشید که برنامه مورد نظر باید قبلا در کامپیوتر موجود باشد یا به وجود آید ( به وسیله تایپ یا لود کردن آن ) یا آن را به وسیله اسکنر ، اسکن کرد . فاکس های رسیده را می توان به وسیله چاپگر کامپیوتر چاپ کرد . توجه داشته باشید که نرم افزار مربوط به فاکس اغلب در داخل مودم قرار گرفته است . اگر شما در باره نداشتن این پروتکل ها نگران هستید باید بدانید که ، وقتی مودم شما با مودم دیگری ارتباط برقرار میکند همه اینها را خودش از آن مودم میگیرد . هرگاه مودم شما ارتباط بر قرار می کند ، یک راه ارتباطی به برنامه انتهایی میفرستد . اگر شما در مورد ارتباط که مودم شما می سازد کنجکاو هستید می توانید به برنامه ارتباطی نگاهی بی اندازید . اگر این اطلاعات به وسیله برنامه انتهایی شما گرفته شده باشد در صفحه مانیتور دیده خواهد شد که شامل سرعت در ثانیه ،‌ اصلاح خطا و استاندارد تراکم در آن اتصال جریان داشته است . قابلیت ترفیع و سازگاری در خرید یک مودم باید به این نکته توجه کرد که در ازای پول چه چیزی دریافت میکنید . برای مثال ،استاندارد V.34 برای مودم های 28.8 استفاده می شده است که تا حدودی مثل یک جعبه ابزار با انواع ابزار ها است . سازندگان می توانند هر نوع ابزاری را که احتیاج دارند از داخل آن جعبه ابزار انتخاب کنند و بر دارند . بنابر این مودم های ارزان قیمت اصولا دارای ابزار انتخابی کمتری هستند که ممکن است بر روی قابلیت دستگاه، توان عملیاتی و توانایی برقراری ارتباط مودم با سایر مودم ها تاثیر گذار باشد . همچنین بسیاری از سازندگان مودم ،‌نرم افزار کنترل مودم خود را (‌ سخت افزار )‌ در یک تراشه ROM در داخل خود مودم قرار می دهند. هنگامیکه استانداردV.34 برای تصحیح بعضی از اشکالات و افزایش انعکاس تغییر یافت ، توانایی بالا بردن سخت افزار مودم برای بازتاب این تغییرات بسیار دلپذیر بود .بسیاری از سازندگان مودم ها این ROM را خواهند داشت که می تواند جا به جا و جایگزین شود در صورتیکه بقیه سازندگان FLAS ROM را که می تواند به وسیله نرم افزار (که دوباره برنامه ریزی می کند) ROM را به روز در بیاورد ترجیح می دهند . بعضی اوقات سخت افزار به دو پردازه تقسیم می شود که یک قسمت آن " کنترل" سخت افزار و قسمت دیگر آن کد " دیتا پمپ " است. کد پمپ اطلاعات با پروتوکل v.34 سر و کار دارد در حالیکه نرم افزار کنترل با کنترل و شاخصه های مودم سر و کار دارد .اغلب ، تراشه پمپ اطلاعات ROM در داخل مودم مادربورد اتصال یافته است و به خاطر همین به جز در کارخانه در هیچ جای دیگر قابلیت به روز رساندن را ندارد . بعضی از سازندگان مانند US Robotics کد پمپ اطلاعات و کنترل را در ROMمشابه قرار می دهند تا هر دو آنها به آسانی بتوانند ارتقا پیدا کنند . بسیاری از مودم های ارتقا یافته مانند پیک US Robotics در Flash ROM خود هم پمپ اطلاعات و هم کنترل را دارا هستند که می توانند از طریق نرم افزار به روز رساندن ، هر دو آن ها را به روز برسانند . اگر شما مودمی ارزان قیمت خریداری کنید ،‌شاخصه های کمتری خواهید داشت و به روز رساندن بعدی ممکن نخواهد بود .فقط این را به یاد داشته باشید که شما چیزی را که پول بابت آن میدهید به دست می آورید .

 

یک شبکه پر سرعت خانگی

آیا مودم های 56K د رآن سرعت اطلاعات واقعا وصل می شوند؟ بیشتر مواقع برای این سوال جوابی نیست . مودم های 56K اغلب از همه پهنای باند سیستم آنالوگ تلفن استفاده می کنند و هر صدایی در خط ، توانایی مودم در انتقال با حداکثر سرعت را‌ ، کم خواهد کرد . بنابراین مودم سرعت مخابره خود را کاهش می دهد تا با کیفیت خطوط تلفن مطابقت داشته باشد. سریعترین سرعتی که مودم من می تواند در آن اتصال پیدا کند 52,000 bps است که منجر به بیشترین احتمال اتصال خطوط تلفن من میشود . تا زمانی که این سرعت نزدیک به محدودیت کامل سیستم آنالوگ تلفن است، افزایش بعدی در سرعت به وسیله اتصال ISDN گرفته می شود که همان خطوط تلفن دیجیتالی بجای آنالوگ است. سیگنال آنالوگ به نظر می آید که مانند خصوصیات امواج سینوسی باشد که در موج های دیگر توسط اسیلوسکوپ دیده میشود سیگنال های دیجیتالی بسادگی از قاعده صفر و یک پیروی می کند. واقعا یک مودم برای تبدیل سیگنال دیجیتالی کامپیوتر به یک سیگنال آنالوگ چه کاری انجام می دهد؟ (فرکانس). سیگنال آنالوگ در سرتاسر خط تلفن آنالوگ پخش می شود. در انتهای دیگر که مودم قرار دارد ،‌ سیگنال های آنالوگ را یک بار دیگر به سیگنال های دیجیتالی تبدیل می کند ( تفکیک ).
دو فرآیند Modulating و DEModulating هستند که اصطلاح مودم از آنها به وجود آمده است. برای دسترسی به اینترنت بسیاری از شرکتها ،‌مودم های کابلی ساخته اند که اساسا خطوط اتر 3 هستند که کارت اترنت به داخلPC شما وارد می شود .سپس شما می توانید با حداکثر سرعت حتی سرعتی بیشتر از ISDN به اینترنت متصل شوید. به هر حال این تنها نوع اتصال اینترنتی است که قابل انتقال نیز نمی باشد.
خرید یک مودم
وقتی مودمی با سرعت بالا خریدید ،‌مطمئن باشید که بهترین جنس شناخته شده را خریده اید . به یاد داشته باشید شما چیزی را که پول بابت آن می دهید به دیت می آورید. اگر شما مودم ارزانی را خریداری می کنید احتمالا با مشکلاتی رو به رو خواهید بود. مودم های ارزان ، قطعات ارزان قیمتی نیز خواهند داشت و چون دارای تنظیمات اختیاری اتصال کمتری هستند ،‌باعث محدودیت در توان عملیاتی اطلاعاتی یا قابلیت های مودم می شود . برای مثال بعضی از مودم های لو اند از انشعاب سرعت خروج/ ورود پشتیبانی نمی کنند .از این گذشته ،‌ کیفیت اجزا در این نوع مودم و یا نوع طراحی آن ممکن است اشکالاتی د ر اتصال به وجود آورد . البته این را هم نمی توانیم بگوییم که مودم های هاو اند هیچ گونه مشکلی ندارند اما مودم های نوع اول دارای مشکلاتی به مراتب بیشتر از نوع دوم است . بعضی از مودم هایی که در طول تجربیاتم دریافتم که خوب هستند ، عبارت است از: US Robotics و هیز.
گفتار نهایی
استانداردهای گسترده دیگری نیز همچنان توسعه می یابند .بعضی از مودم ها دارای DSVD هستند. که به وسیله آنها شما هر جا که باشید می توانید با استفاده از خطوط تلفن صحبت کنید در عین اینکه شما به اینترنت هم متصل هستید مشروط بر این که طرف مقابل شما نیز دارای تکنولوژی DSVD باشد . جدیدا ،‌بعضی از مودم ها شاخصه ارسال صدا دارند که به وسیله آن ، مودم می تواند مانند یک ماشین پاسخگو عمل کند . پس اگر شما بخواهید که مودم شما مانند سایر ضبط کننده ها به تلفن ها پاسخ دهد و در هارد دیسک کامپیوترتان ذخیره شود ، باید کامپیوترتان را همیشه آنلاین( در حال کار با اینترنت ) نگه دارید. نمیتوانم این بحث را بدون جمله کوچکی در مورد ISDN به پایان ببرم . ( خط اطلاعات دیجیتالی ) گام بعدی در انتقال سرعت مخابره در 64K است . اشکال ISDNاین است که شما باید خط تلفن ISDN و یک بایت سورفر برای اتصال بین خطوط تلفن و کامپیوتر تان داشته باشید. مودمی که دارای ISDN است لازم است که با میلیون ها نفر که دارای مودم های آنالوگ هستند، ارتباط برقرار کند در حالیکه ISDN فقط می تواند با سیستم هایی که ISDN دارند ارتباط برقرار کند . با سازگاری با تکنولوژی جدید 56k x2 ، نیاز استفاده از ISDN کمتر شده است بطوریکه امروزه می توان سرعت مخابره بالاتر را در خط تلفن آنالوگ استاندارد نیز به دست آورد مودم های ISDN ،‌بایت سورفر نامیده می شوند و دو خط تلفن را در یک خط ترکیب میکنند . خط ISDN در اصل دو کانال دارد یکی از آنها که می تواند برای مخابره دیجیتال 64K باشد و دیگری برای میتواند برای ابزار استاندارد آنالوگ مانند مودم های دیگر یا خط تلفن عادی استفاده شود. پهلوی واقعی آنالوگ به دیجیتال برگردانده می شود . با وجود آن قبل از خروج ، بایت سورفر به سیگنالی بهتر این اجازه را می دهد تا به یک خط آنالوگ استاندارد . اگر هر دو کانال ISDN به یکدیگر به پیوندند و همچنین شخص مقابل شما که با او در ارتباط هستید نیز از هر دو این کانال ها استفاده کند ،این امکان وجود دارد که سرعت مخابره تا 128K بالا رود . همچنین امروزه بعضی از بایت سورفر ها به هر دو طرف ISDN متصل می شوند و به همان خوبی مودم های استاندارد می توانند با کمک هم ، سازگاری با هر دو ISDN و مودم های استاندارد را فراهم آورند .
یک شبکه پر سرعت خانگی
نوامبر گذشته ، تلکو من ( مخابرات تلفنی و غیره از مسافات دور ) ،‌من را از نصب یکDSL مجانی آگاه کرد. تصمیم گرفتم با ISP که میزبان سرویس دهنده وب من شده بود خداحافظی کنم که بابت 50 مگا بایت فضا 20 دلار و بابت شارژ شماره گیر نیز 10 دلار در ماه پرداخت می کردم . با دست یابی به DSL در ازای ماهیانه 50 دلار من صاحب بسته " برونز پلاس " که همراه آدرس IP ایستا و انتقال دهنده اطلاعات نامحدود بود ، شدم . با این مجموعه من می توانم 24 ساعته و7 روز هفته آنلاین باشم ‌، چندین وب سایت خود را اداره کنم که فضای هر کدام از آنها به اندازه هارد درایو من است ، همراه با سرعت داون لود(ذخیره اطلاعات از سرور به داخل کامپوتر ) بیشتر از 768Kbps و سرعت آپ لود (ارسال اطلاعات به بیرون از کامپیوتر از طریق کارت شبکه )معادل 128kbps. دقیقا دو هفته از آن موقعی که من دستوری را اجرا کرد م تا روزی که کارشناس تالکو برای نصب برنامه به سراغ من آمد، طول کشید. در خلال این مدت ، مجبور شدم که بعضی از ایمیل های خرید را که بیانگر رجوع به من بود را تغییر دهم به این دلیل که بتوانم اطلاعاتی در مورد تجهیزات IDو آدرس IP ، ISP را که امکان دست یابی و سرویس به خط DSL من را بر عهده داشتند ، به دست بیاورم . ISP را انتخاب کردم که منحصر به ارتباط DSL باشد . در ازای ماهیانه 17.95 دلار توانستم IP ایستا و انتقال دهنده اطلاعات نامحدود را به دست بی آورم .شرکتی در محدوده خود با کمترین هزینه را انتخاب کردم. ISP دیگری دسترسی با DSL را با 10.00 دلار در ماه ممکن می ساخت . ولی بعد از آن برای شارژ هر 2 گیگا بایت از جریان اطلاعات 10.00 می گرفتند. چون سایت معروفی را برای اداره کردن داشتم ، ‌ISP خواستم که جریان اطلاعات نامحدودی ارائه دهد . و نصب آغاز شد . در روز نصب ،‌کارشناس تالکو ابتدا کار هایی روی جعبه سویچ اصلی تلفن انجام داد سپس در آن طرف دیوار کار هایی روی پل تلفن من انجام داد و یک فرکانس صافی/ شکاف دهنده اضافه کرد که می توانست سیگنال های خط تلفن را با دو نوع خط صوتی و خط اطلاعاتی تقسیم کند. خط اطلاعات به مودم فراهم کننده DSL تلکو که در خانه محل کارم بود رفت . سخت افزار اطلاعاتی شبکه کمی آسان بود .مودم DSL یک ارتباط اترنت مستقیم را عرضه می کرد و همه دستگاه های من به کارت اترنت مجهز شده بودند بنابر این فقط به یک قطب اترنت احتیاج داشتم تا بتوانم آنها را به آن قطب متصل کنم و پورت آپ لینک قطبی را به مودم DSL متصل کنم تا همه دستگاه های من به دسترسی شبکه مجهز شوند . قطب اترنت من هشت مدخل با یک آپ لینکی داشت که می توانستم هشت تا از دستگاه های خود را به قطب متصل کنم و بتوانند از اتصال DSL منفرد بهره مند شوند .شارژ ISP من برای هر IP ایستای اضافه، 10 دلار است . اگر من 8 دستگاه داشته باشم که بخواهم به ISP متصل کنم باید ماهیانه در حدود 120 دلار بپردازم ( 50 دلار +70 دلار ) . بنابر این تصمیم گرفتم که فقط یک دستگاه من ازIP ایستای اضافه استفاده کند و آن را به دستگاه مدخل تبدیل کنم. مشابه دستگاه های نماینده در یک شرکت.
به دست آوردن همه آنها با آن لاین
به خاطر اینکه همه دستگاه های دیگر خود آن لاین کرده بودم ، مجبور بودم که همه آنها را به یک مشتری DHCP محدود کنم و دستگاه گذر گاه خود را به سرویس سرور DHCP مجهز کنم و یا اینکه آدرس IP ایستای محرمانه خود را در اختیار آنها قرار دهم. چون فایل های زیادی داشتم که احتیاج بود بین دستگاه ها انتقال یابد ،‌ بهترین راه این بود که به هر ماشین یک آدرس ثابت اختصاص دهم . تصمیم گرفتم معبر دوم را انتخاب کنم . همه دستگاه های داخلی من ،در محدوده 192.168.xxx.xxx از IP آدرس ایستا محرمانه استفاده خواهند کرد .همه این آدرس ها در خانه من معتبر هستند و به همان خوبی IP آدرس های ایستایی هستند که با هدف ارتباط بین هر کدام از دو ماشین من به وجود آمده است اما قابل مسیر یابی یا رویت در اینترنت نیستند. دو کارت اترنت در داخل ماشین گذرگاه خود نصب کردم. IP آدرس ایستای قابل مسیر یابی را به اترنت کارتی که به مودم DSL متصل بود ، ارجاع دادم و IP آدرس ایستای محرمانه را نیز به اترنت کارتی که به قطب متصل بود ارجاع دادم .همه دستگاه های دیگر موجود در خانه نیز با IP آدرس ایستا محرمانه در هر کدام به قطب متصل شده است . همه این IP ایستای محرمانه در بخش های مشابه هستند مانند 192.168.100.xxx .همه ماسک های IP نیز در مجموعه 255.255.255.0 هستند . و حالا همه دستگاه های محرمانه من برای یکدیگر قابل تشخیص هستند . به این دلیل که همه آنها دستگاه های ویندوز هستند ، می توانند از هارد درایو یکدیگر بهره مند شوند . برای عشق لینوکس
چون همیشه از کار لینوکس در کار های روزانه ام استفاده می کنم ،‌ لینوکس رد هت را به عنوان سیستم عمل کننده دستگاه گذرگاهم قرار دادم . از طریق کار پذیری لینوکس کونف ، بسته حمل و نقل و تغییر آدرس را در دستگاه گذر گاهی خود روشن کردم. با روشن شدن این دو ، دستگاه پشت سر گذر گاه مانند آنها به خارج اینترنت متصل خواهد شد . با امنیتی افزون ،‌ مردم در خارج از گذر گاه من ، هیچ گاه دستگاهی با IP آدرس محرمانه نخواهند دید . همه دستگاه هایی که دارای IPآدرس محرمانه هستند وقتی بخواهند اطلاعات را به خارج بفرستند ، مانند یک دستگاه گذرگاه دیده خواهند شد . وقتی بسته جواب بر می گردد ،‌ فرآیند تغییر دستگاه گذرگاه ، خواهد دانست که این بسته به کدام دستگاه باید انتقال داده شود . اما افراد بیگانه در اینترنت نخواهند فهمید . به خاطر اینکه IP آدرس های محرمانه در مسیر هیچ یک از ISP ها ی راه پیما قرار ندارد . دستگاه من هم به یک دیوار غیر قابل نفوذ تبدیل شد. رد هت 5.1 را در ماشین گذرگاه خود نصب کردم . هنوز هم بعد از ماه ها بسیار خوب عمل می کند به همین دلیل تصمیم گرفتم که آن را بنا به دلایل امنیتی به آخرین نوع نسخه ارتقا دهم . دوستانم بسیاری از اجزای دستگاه من را ارتقا دادند تا همه چاله های امنیتی را پر کنند . وب سایت رد هت نسخه های رایجی از سخت افزار لینوکس دارد و ارزش رسیدگی را دارد در صورتی که بخواهید پخش کهنه ای را اجرا کنید . این ارتقاء برای من، بسیار ارزشمند است چون دستگاه من را حفظ میکند و مانع از کار افتادن شدن توسط هکر ها( نفوذ گران غیر قانونی ) می شود.
نام دامنه و DNS
وقتی نام دامنه خود را با راه حل شبکه ثبت کردم ، از من خواسته شد که همه IP آدرس ها و نام های دامنه خود را در دو دستگاه DNS ‌فراهم کنم . این دستگاه DNS نام دامنه من را به یک IP آدرس که مال من است ، تفسیر خواهد کرد. قبلا که من DSL داشتم ، ISP من این کار را انجام می داد . سرویس دهنده وب من یکی از صد ها یا شاید هزاران سرور مجازی بود که میزبان بود . با DSL اغلب می توان به اینترنت متصل بود ودر IPآدرس ایستایم، همچنین می توانم سرور نام خود را برای حفاظت از سرویس دهنده وب مجازی نصب کنم . حتی با وجود داشتن یک IPآدرس ایستا ، می توانم برای نام دامنه هایی که می خواهم درخواست دهم و همه آنها را در یک ماشین منفرد همراه با IPآدرس منفرد ترسیم کنم . شاخصه سرور مجازی آپاچ – نرم افزار سرویس دهنده وبی که از لینوکس می آید – همه این سرویس دهنده های وب را حمایت خواهد کرد . تنها محدودیت حافظه دستگاه و ظرفیت هارد درایو است . در تحقیقات نظری من میتوانم ماشین گذر گاه خود را میزبان کنم هدف معین کردن دو نام سرور افزون خواهانه است . اگر سرور نام اول خراب شود ، دستگاهی که به آن وابسته است ،‌ برای ترجمه آدرس ها می تواند از سرور ثانوی استفاده کند. دوستی داشتم که DNS ثانوی را برای من نصب کرد . این نظم سرانجام موجب دردسر شد بنابراین من ماهیانه 10 دلار پرداخت کردم تا ISP من دارای آدرس ایستا IP ثانوی شود . من ، ماشین لینوکس ثانویه را با این IP آدرس ساکن نصب کردم و آن را مانند نام ثانوی سرور اداره کردم . دو تا از ماشین لینوکس های من از سیگنالی که مودم DSL که به واسطه قطب اترنت حاصل می شد ، بهره مند می شدند.
مشکل عرضه سرویس وب میزبان
با دو نام سرور، توانستم در بسیاری از نام های دامنه هایی که می خواستم ثبت نام کنم و همچنین هر چند وب سایتی را که می خواستم اداره کنم . شروع به فراهم کردن سرویس میزبان وب به دوستانم کردم و حتی کسانی که برای این سرویس پول پرداخت کرده بودند . من ، امکان دسترسی به ماشین گذرگاه را برای خود نگه داشته ام و هیچ کس قادر نخواهد بود سایر دستگاه های من را ببیند و برای هر مشتری در دستگاهی که من دومین سرویس DNS خود را نصب کردم ، حسابی ایجاد کردم.
کابوس امنیتی
بعد از چند روز متوجه شدم که دستگاه GATEWAY من ، من را از بازگشت ایمیل هایم آگاه کرد . این موضوع عجیبی بود چون من اصلا ایمیلی نمی فرستادم تا برایم بازگردد . به هر حال به این موضوع زیاد توجه نکردم تا اینکه ISP من ، من را مطلع کرد که دستگاه من به وسیله افراد مزاحم مورد حمله

/ 0 نظر / 22 بازدید