رمز موفقیت آقای گیتس!


حتما شما هم خبر را شنیده اید . . . بله بیل گیتس از مقام اجرایی خود در مایکروسافت کناره گیری کرد و به همسرش در بنیاد خیریه «بیل و ملیندا گیتس» برای مقابله با بیماری های خطرناک در دنیا و کمک به کشورهای فقیر در حوزه های مرتبط با فناوری پیوست. نمی دانم این خبر خوبی است یا یک خبر ناخوشایند؟! بسیاری از کارشناسان پیش بینی کرده اند که با رفتن بیل گیتس از مایکروسافت روند رشد این شرکت رو به زوال خواهد گرایید. حتی یکی از خبرنگاران خبره حوزه فناوری اطلاعات در دنیا دو هفته قبل پیش بینی کرد که وضع مایکروسافت به حدی بحرانی خواهد شد که بیل گیتس پس از دو سال دوباره به مایکروسافت باز خواهد گشت!
فارغ از این اظهارنظرهای عجولانه باید این امر را در نظر بگیریم که بیل گیتس اجازه نمی دهد که فرزندش، مایکروسافت، به همین سادگی از دست برود به همین دلیل هم شخصی مثل «ری اوزی» را جایگزین خود کرده است. «ری اوزی» درست مانند خود بیل گیتس بسیار خلاق بوده و این توانایی را دارد که افکارش را به صورت محصولات تجاری از قوه به فعل تبدیل کرده و به کاربران عرضه کند. اولین نمونه از کارهای او در مایکروسافت نرم افزار groove است که اکنون در بسته آفیس 2007 جای گرفته است. البته شاید همه ما با این نرم افزار جدید چندان آشنا نباشند ولی همین حد ذکر کنیم که groove به حق انقلابی در حوزه مدیریت و به اشتراک گذاری فایل ها به صورت on-line و off-line ایجاد کرده است.
زمانی که گیتس 33 سال قبل مایکروسافت را تاسیس کرد اهداف بسیار بزرگی داشت که بسیار دور از دسترس می نمود، تا حدی که بزرگان it در آن زمان مانند ibm اهداف او را مسخره می پنداشتند. بزرگ ترین هدف گیتس این بود که در هر خانه، روی هر میز یک کامپیوتر شخصی قرار بگیرد. او اکنون به این هدف رسیده است. او توانسته روی 90 درصد از کامپیوترهای شخصی دنیا سیستم عامل ویندوز مایکروسافت را نصب کند. شاید هم به همین دلیل باشد که او دیگر دست از کار کشیده، چرا که معتقد است دین خود را به تکنولوژی ادا کرده و باید در جای دیگری به کار بپردازد. جالب است بدانید که «ری اوزی» هم برای مایکروسافت چنین اهداف بزرگی را در سر می پروراند.
او معتقد است که با رشد دانش شبکه و بالا رفتن سرعت انتقال اطلاعات، در حوزه فناوری اطلاعات طی سال های آینده شاهد یک عقب گرد در زمان خواهیم بود. در گذشته کامپیوترها به صورت یک ترمینال وابسته به یک سرور قدرتمند کار می کردند به این صورت که کلیه عملیات پردازشی و ذخیره اطلاعات توسط سرور مرکزی به انجام می رسید. (نمونه این کامپیوترها را در دهه 60 در کشور خودمان در وزارت کشاورزی به چشم دیده ام. البته در آن زمان خروجی عملیات پردازشی توسط کارت پانچ نمایش داده می شد!) امروزه با پیشرفت پردازنده ها و تکنولوژی موازی سازی آنها می توان سرورهایی ساخت که قدرت پردازش آنها حتی در مغز ما هم نگنجد! البته باید ذکر کنم که مفهوم سرور هم به کلی تغییر می کند به این معنا که سرور دیگر یک کیس بزرگ شامل چند پردازنده نیست، بلکه مجموعه ای از کامپیوترها است که به صورت موازی با هم یک پردازش را انجام می دهند.
این کامپیوترها می توانند در هر نقطه ای از دنیا باشند و با به اشتراک گذاشتن توانشان روی شبکه ای مانند اینترنت مثل یک سرور مجازی به صورت کاملا یکپارچه عمل نمایند. به این ترتیب به جای یک پردازنده، هزاران پردازنده در اختیار کاربران برای پردازش قرار خواهد گرفت. نکته ای که موجب می شود این فناوری برای همگان قابل استفاده باشد این است که اکنون در تکنولوژی پردازش به نقطه ای رسیده ایم که انجام چنین کارهایی برای کاربران هزینه زیادی نخواهد داشت. ری اوزی به چنین مجموعه ای ابر پردازشی می گوید. آقای اوزی معتقد است وقتی دنیا به این نقطه رسید در آن زمان مایکروسافت بستر نرم افزاری مورد نیاز برای پیاده سازی چنین سیستمی را در اختیار کاربران قرار خواهد داد.
همانطور که می بینید حتی تصور چنین دنیایی برای ما مشکل است اما رمز موفقیت مایکروسافت همواره در این بوده که کارکنان آن آینده تکنولوژی را دیده و آن را به عمل در می آوردند. مثال بارز آن همین آقای اوزی است. پر واضح است که با وجود اشخاصی مانند او همچنان روح خلاق در مایکروسافت جاری خواهد بود و همچنان این شرکت به تولید نرم افزارهایی که همگان مجبور به استفاده از آن باشند ادامه خواهد داد.
چنانکه در جای دیگری هم نوشته بودم معتقدم دنیای فناوری اطلاعات و همه ما کاربران کامپیوتر به شخص بیل گیتس مدیون هستیم. اگر تفکر او، شرکت او و سیستم عامل او نبود به سختی می توانستیم به این سرعت به نقطه ای که اکنون روی آن ایستاده ایم برسیم.
پس خسته نباشید آقای گیتس!
/ 0 نظر / 118 بازدید