پردازنده های چهار هسته ایی AMD

 

Phenom از سری پردازنده‌های چهار‌هسته‌ای AMD است. این پردازنده 4 هسته ایی بر طبق ادعای AMD تنها پردازنده‌های چهار هسته‌ای واقعی هستند که از چهار‌هسته پردازشی مجزا تشکیل شده‌اند.

Phenom آمد

این سری از پردازنده‌های چهار‌هسته‌ای AMD که با نام Phenom شناخته می‌شوند، بر طبق ادعای AMD تنها پردازنده‌های چهار هسته‌ای واقعی هستند که از چهار‌هسته پردازشی مجزا تشکیل شده‌اند. برخلا‌ف مدل Q6600 اینتل که در واقع از دو پردازنده دو‌هسته‌ای تشکیل شده که با هم در ارتباط هستند.
با توجه به سر و صدایی که AMD سر این پردازنده‌های جدیدش راه انداخته بود، همه منتظر دیدن این مسئله بودند که آیا AMD واقعاً می‌تواند با این سری محصولا‌ت جدید، خودش را از زیر نام Core 2 Duo اینتل خلاص کند و باز هم به روزهای طلایی Athlon64 برگردد که همیشه مانند یک کابوس برای اینتل بود؟

Phenom؛ از کجا تا کجا؟

Phenom که در واقع قرار است نام جدید پردازنده‌های چندهسته‌ای AMD باشد، از سری‌های سه‌هسته‌ای با نام رمز Toliman که به صورت Phenom 8YYY نام‌گذاری می‌شوند و پردازنده‌های چهار‌هسته‌ای با نام رمز Agena و نام‌گذاری Phenom 9YYY تشکیل می‌شوند.

البته AMD سری حرفه‌ای Phenom FX را هم که با نام رمز Agena FX نامیده می‌شوند، در تولید خواهد کرد که قیمت و احتمالاً قدرت بیشتری خواهند داشت.

تمام این محصولا‌ت با فناوری 65 نانومتری تولید می‌شوند. AMD سال 2009 را برای ساخت تراشه‌هایی با تکنیک 45 نانومتری هدف قرار گرفته است.

در این سال قرار است مدل‌های 45 نانومتری چهار هسته‌ای با نام‌های Deneb و Deneb FX تولید شوند.

مدل‌هایی از Phenom که تا کنون تولید شده است شامل مدل‌های 9500، 9600 و 9700 است که با فرکانس‌های 2200 تا 2400 مگاهرتز کار می‌کنند.

به جز چهار‌هسته‌ای بودن، مهم‌ترین مشخصه این پردازنده در وجود سه سطح حافظه داخلی‌ (Cache) است.

حافظه L1 و L2 که به ترتیب 128 و 512 کیلوبایت بوده و هر هسته به طور مستقل آن‌ها را دارد.

البته حافظه L1 به دو بخش 64 کیلو بایتی تقسیم می‌شود و حافظه L3 با اندازه دو مگابایت که بین هر چهار هسته مشترکند.

AMD مدتی قبل از عرضه Phenom متوجه اشکالی در عملکرد حافظه L3 شد که می‌توانست در هنگام اجرای بعضی از دستورالعمل‌ها به خصوص هنگام استفاده از تمام توان پردازشی باعث از‌‌کار افتادن سیستم شود.

این شرکت با تغییراتی در بایوس سعی در تصحیح این اشکال به صورت نرم‌افزاری کرد که البته باعث کاهش کارایی پردازنده می‌شود.

این اشکال در مدل‌های 2/2 و 3/2 گیگاهرتزی وجود دارد و AMD در مدل‌های 9550 و 9650 آن‌ را برطرف خواهد کرد.

در کنار همه این‌ها پشتیبانی از HyperTransport3.0 و Pci Express2.0 در کنار بهره‌گیری از Cool 'n' Quiet2 از سایر مشخصه‌های این پردازنده‌های جدید است.


از AM2 تا AM3

یکی از معضلاتی که AMD برای کاربران ایجاد می‌کند، تغییر مداوم سوکت پردازنده‌ها است. به طوری که کاربران برای استفاده از نسل جدید پردازنده‌های این شرکت مجبور به تغییر مادربورد خود هستند. امری که در مورد اینتل اتفاق نمی‌افتد.

البته اینتل هم برای نسل جدید پردازنده‌های خود چیپ‌ست‌های جدیدی تولید می‌کند، ولی در بسیاری موارد با به‌روزرسانی بایوس سیستم می‌توان از نسل‌های جدید پردازنده‌های اینتل روی چیپ‌ست‌های قدیمی‌تر هم استفاده کرد.

به هر صورت AMD برای استفاده از پردازنده‌های Phenom سوکت جدید +AM2 را معرفی کرده است که دو تغییر عمده نسبت به سوکت‌های AM2 کنونی دارد:

‌از HyperTransport 3.0 پشتیبانی می‌کند.
‌امکان تقسیم توان بین هسته پردازنده و کنترلر حافظه دارد.

خبر خوب برای دارندگان سوکت AM2 این است که سوکت +AM2 کاملاً سازگار با آن طراحی شده است. بدین معنی که امکان استفاده از پردازنده‌های AM2 روی آن و بالعکس وجود دارد.

البته مطمئناً در صورت استفاده از پردازنده‌های قدیمی‌تر روی سوکت جدید شما از امکانات جدید این سوکت‌ها نمی‌توانید استفاده کنید.

البته خبر بد هم این است که سوکت +AM2 از حافظه‌های DDR3 پشتیبانی نمی‌کند و برای این کار باید منتظر سوکت AM3 باشید.

پشتیبانی از DDR3 و پردازنده‌های جدید 45 نانومتری بر دوش AM3 قرار داده شده است که در سال 2009 خواهد آمد. البته اگر تا آن موقع DDR4 نیامده باشد.


چیپ‌ست‌های جدید و مرد عنکبوتی

AMD برای پردازنده‌های جدید چیپ‌ست‌های سری 790 را طراحی کرده است و پلتفرم جدیدی را هم با نامSpider معرفی کرد که در واقع شامل کامپیوتری می‌شود که از چیپ‌ست 790x، کارت گرافیک با پردازنده سری ATI Radeon HD3800 و پردازنده‌های Phenom سود می‌برد.گویا تب فیلم‌های اکشن و فروش زیاد آن‌ها این غول تراشه‌سازی را هم تحت تأثیر قرار داده است تا از نام‌هایی نزدیک به آن‌ها استفاده کند.

Phenom در ترازو

با عرضه اولین Phenomها، بازار تست روی آن‌ها داغ شد. به طوری که بسیاری از سایت‌ها و مجلات شروع به تست و مقایسه آن‌ها با پردازنده‌های چهار‌هسته‌ای اینتل نمودند.

نمونه تست‌هایی در سایت AnandTech وجود دارد. سیستمی که تست روی آن انجام شده است را در جدول مشاهده می کنید. غیر از کارت گرافیک تقریباً تمام اجزا دو سیستم با هم فرق می‌کند. در هر سیستم از آخرین فناوری مورد پشتیبانی استفاده شده است. به خاطر همین مسئله در سیستم اینتل از حافظه‌های DDR3 به جای DDR2 استفاده شده است.
ضمیمه:
test.gif


AMD به طرز فجیعی از اینتل در تمام تست‌ها باخته است! حتی در بسیاری از تست‌ها قوی‌ترین پردازنده آن نتوانست بالاتر از Q6600 بایستد. ممکن است شما بگویید در سیستم اینتل از حافظه‌های DDR3 استفاده شده است.

ولی وقتی AMD تلاشی در جهت قرار دادن آخرین فناوری‌ها در محصولات خود نمی‌کند، دیگران چه گناهی کرده‌اند که باید معطل این شرکت شوند؟ برای جواب دادن به این سؤال سری هم به تست‌های سایت TomsHardware می‌زنیم که در هر دو سیستم AMD و اینتل از حافظه‌های DDR2 استفاده کرده است. جالب است Phenom در برخی از موارد از مدل‌های قدیمی‌تر خود عقب می‌ماند.

فعلاً خرید Phenom چندان به صرفه نیست. مگر این‌که با قیمت‌هایی پایین‌تر از Q6600 عرضه شود. البته این اختلاف قیمت باید در حدی باشد تا بتواند خریداران را راضی به خرید کند.


AMD به کجا چنین آهسته؟

با عرضه Phenom و با صحبت‌های زیادی که در مورد آن می‌شد، همه انتظار داشتند این شرکت به وسیله آن موفقیت‌های Athlon64 را تکرار کند و انتقام خود را از اینتل بگیرد.

به خصوص این‌که پردازنده‌های چهار هسته‌ای جدید اینتل قیمت بالایی داشتند و تقریباً همه هم موافق بودند که Q6600 که به قول AMD یک چهار هسته‌ای واقعی نیست، از پس Phenomها بر نخواهد آمد.

ولی نتایج برعکس آن را نشان داد. Phenom تقریباً در تمام تست‌ها شکست خورد. آیا این پایان راه برای AMD است؟ هنوز همه چیز قطعی نیست.

چهار هسته‌ای‌های رده بالای اینتل هنوز قیمت بالایی دارند و AMD هنوز مدل‌های Phenom FX را نیز به بازار نداده است که بتوان با نگاهی به آن‌ها بتوان گفت آیا AMD می‌تواند حریف اینتل شود یا خیر.

البته اگر AMD استراتژی قیمتی همانند سری‌های Athlon X2 را ادامه دهد، یعنی مدل‌های چهار هسته‌ای با قیمت پایین تولید کند، شاید بتواند در این رده حرفی برای گفتن داشته باشد.

ولی فعلاً که همه جا صحبت از باخت AMD است.
منبع:میکرو رایانه
/ 0 نظر / 28 بازدید