ویروس یابی کامپیوتر

ابتدا یک نگاه اجمالی و بسیار خلاصه به معنای Virus ، Worm و Trojan می اندازیم.


Virus:
یک برنامه کامپیوتری و یک نرم افزار است که نوشته میشود.ویروس می رود سراغ فایل های exe. وcom. و لابلای کد آنها مخفی میشودو کد خود را در میان آنها جاسازی میکند و حجم فایل را بیشتر میکند سپس کد ویروس در تمام فایل های اجرایی برنامه تکثیر می شود.

Anti Virus:
ویروس یاب ها برنامه هایی هستند که ویروس را به عنوان یک الگو (pattern) می شناسند و می دانند که ویروس ها چه نوع کد هایی دارند.وقتی که آن کد ها را ما بین فایل ها می یابند آنها را پاک می کنند. و بدین ترتیب ویروس از بین می رود.

Worm:
این هم یک نوع برنامه است که نوشته میشود. می رود داخل کامپیوتر و از نقاط ضعف آن سیستم عامل استفاده می کند و عملکرد آن سیستم عامل را مختل می کند.
مثلاBlaster نوعی Worm بود که کامپیوتر دانسه خودش را Shot down می کرد.
Up dateکردن روشی است که این نقاط ضعف ها را رفع می کند.

Trojan:
همانند یک جاسوس عمل می کند. مخرب نیست و فقط کارهایی را که ارباب خود به او دستور می دهد انجام می دهد. مثلا یک نفر فایلی برای ما می فرستد و در آن فایل Trojanخود را قرار می دهد. هر وقت که کامپیوتر روشن می شود و ویندوز بالا می آید Trojanهم همراه آن بالا می آید و تمام کارهایی را که به او دستور داده شده انجام می دهد.


یکی از روش های ویروس یابی این است که باید فایل های ویروسی را پیدا کرده آنها را پاک کنیم. در صورتی که این فایل ها معمولا خود را مخفی می کنند پس باید کاری کنیم که بتوانیم فایل های مخفی را ببینیم و پاکشان کنیم. برای این کار به روش زیر عمل می کنیم:
My computer -------->tools------->folder option-------->view tab---------->show hidden files and folders
اول باید این قسمت را فعال کنیم و بعد دو تا آپشن پایین رو چک مارکشان را بر داریم.
Hide extensions for known file type
Hide protected operating system file
توجه داشته باشید بعد از این که این کار رو کردیم پنجره ی اخطاری باز می شود که باید جواب yes را انتخاب کنیم
نکته:
وقتی کامپیوتر ویروسی است از زدن کلید enter ویا دابل کلیک کردن اجتناب کنید. مثلا برای باز کردن پنجره my computer رویش راست کلیک کرده open را بزنید.

اگر کامپیوتر تازه ویروسی شده باشد بعد از این کار فایل های ویروسی که کمرنگ تر از فایل های دیگر خواهد بود ظاهر می شود که با گرفتن shift+delet آنها را پاک می کنیم.
نکته:مراقب باشید تا فایل های اصلی کامپیوتر را اشتباها پاک نکنید.


پیشنهاد می کنم حتما برای کامپیوتر خود یک Restore point بسازید که اگر احیانا ویروسی شد به راحتی با System Restore ویروس از بین برور.

/ 0 نظر / 26 بازدید