اینترنت چگونه کار می کند؟

وقتی اولین بار عملیات گردش دیتا در اینترنت را یاد گرفتم برای من بسیار جالب و جذاب بود. در اینجا سعی می کنم با زبانی ساده چگونگی این عملیات جالب را شرح دهم. امیدوارم بعدا دوستان من اطلاعات دقیق تر و علمی تری را در این مورد در اختیار خوانندگان قرار دهند. در مورد اینکه خود اینترنت چیست ؛قبلا بعضی از دوستان در این سایت توضیح داده اند و یا در آینده نیز توضیح خواهند داد.

در اینترنت اطلاعات چگونه از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر انتقال می یابد؟
آیا تا به حال قکر کرده اید که از زمانی که شما درخواست یک صفحه وب می کنید تا زمانی که آن را در کامپیوتر خود دریافت کنید چه مراحلی را طی می کند؟ و چگونه اطلاعات از گوشه ای از جهان به گوشه ای دیگر انتقال می یابند؟

آنچه اتفاق می افتد تا یک سری اطلاعات (مثلاً یک صفحه وب) در اینترنت انتقال داده شود در ذیل به صورت مرحله به مرحله بیان شده است:

اول:
این اطلاعات در اندازه های مساوی قطعه قطعه شده و آماده بسته بندی اطلاعاتی می شوند (هر کدام از این قطعات بسته یا packet نامیده می شود.) یکی از هدفهای این کار، یکسان سازی طول اطلاعات ارسالی است. چون می دانید حجم اطلاعات هر صفحه با صفحه دیگر کاملا متفاوت است.
دوم:
به ابتدای هر بسته اطلاعاتی یک header افزوده می گردد و مشخصات بسته در آن header قرار می گیرد. مشخصاتی از قبیل اینکه مبدا آن بسته از کجاست و مقصد آن کجا خواهد بود؟ و نیز چندمین بسته از یک مجموعه اطلاعات است و اطلاعات دیگر...
سوم:
هر بسته در طول مسیر عبوری خود از کامپیوترهایی می گذرد تا به مقصد برسد. نحوه قرار گرفتن این کامپیوترها به صورت سخت افزاری دقیقا مشابه آن چیزی است که دوست عزیزمان رازنامه در بحث شبکه در حال توضیح دادن آن است.
هر کامپیوتر در طول مسیر تصمیم می گیرد که هر بسته را در مسیر بعدی به کدام کامپیوتر ارسال کند. نحوه انتخاب کامپیوتر بعدی موضوعی تقریبا پیچیده بوده و با روتین های اجرایی دقیق انجام می گیرد. جالب است بدانید که حتی ممکن است بسته ی یک اطلاعات از یک مسیر و بسته دیگر همان اطلاعات از مسیر دیگری به مقصد انتقال یابد!
چهارم:
در هر مقصدی با روش هایی صحت و درستی اطلاعات رسیده بررسی و تایید می شود. اگر به هر دلیلی بسته اطلاعاتی در بین راه خراب شده باشد و یا نویز در آن داخل شده باشد، کامپیوتر دریافت کننده بسته، از مبدا (از همان مبدایی که خودش بسته را دریافت کرده) درخواست ارسال مجددد می کند.

پنجم:
در کامپیوتر گیرنده نهایی بسته های یک اطلاعات باهم و در کنار هم قرار گرفته و اطلاعات ارسالی از مبدا اصلی بازسازی شده و آماده استفاده می شود. اگر به هر دلیلی تقدم و تاخر در ترتیب بسته ها ایجاد شود کامپیوتر گیرنده نهایی آنها را به ترتیب صحیح خود می چیند.

مبادله اطلاعات در اینترنت از پروتکل و قراردای پیروی میکند.که بنام TCP/IP ( Transmission Control Protocol / internet protocol نامیده می شود.

نحوه ترجمه اسامی Domain توسط DNS
آیا تاکنون این سوال برای شما مطرح شده است که پس از تایپ نام یک سایت در مرورگر وب، آدرس IP آن چگونه پیدا می شود؟ برای ارتباط با یک سایت ، می بایست قبل از هر چیز آدرس IP آن مشخص گردد . به منظور ترجمه اسامی کامپیوترهای میزبان و Domain به آدرس های IP از پروتکل DNS استفاده می گردد.


Queries و Resolution

یک سرویس گیرنده به منظور استفاده از DNS و اخذ پاسخ لازم از دو روش متفاوت استفاده می نماید :
در روش اول ، سرویس گیرنده با سرویس دهندگان نام ارتباط برقرار می نماید . فرآیند فوق مادامیکه سرویس دهنده مجاز شامل اطلاعات مورد نیاز پیدا نشود ، ادامه خواهد یافت ( روش non Recursive query ) .
در روش دوم ، ماموریت ترجمه نام به آدرس به DNS واگذار می شود . در این روش سرویس گیرنده اقدام به ارسال درخواست خود برای DNS نموده و DNS پس از انجام عملیاتی خاص و یافتن آدرس IP سایت درخواستی ، آن را برای سرویس گیرنده ارسال می نماید (روش Recursive query ) .
شکل زیر نحوه انجام کار در روش دوم را نشان می دهد :
ضمیمه:
6luzqk9.jpg

به منظور آشنائی با نحوه انجام عملیات فوق به بررسی یک نمونه مثال می پردازیم . زمانی که شما قصد مشاهده یک وب سایت نظیر وب سایت شرکت سیسکو ( http://www.cisco.com ) را داشته باشید ، پس از فعال نمودن مرورگر وب و تایپ آدرس http://www.cisco.com و یا http://www.cisco.com ، پس از مدت زمان کوتاهی ! صفحه اصلی وب سایت در مرورگر شما نمایش داده می شود . برای یافتن آدرس IP وب سایت درخواستی مراحل زیر دنبال می شود :
مرحله اول : فعال نمودن مرورگر و درج آدرس http://www.cisco.com در بخش آدرس آن . در این مقطع کامپیوتر شما دارای آگاهی لازم در خصوص آدرس IP وب سایت سیسکو نمی باشد. بنابراین یک درخواست DNS را برای سرویس دهنده DNS مربوط به مرکز ارائه دهنده سرویس های اینترنت ( ISP ) ارسال می نماید . حتما" این سوال برای شما مطرح شده است که کامپیوتر به چه صورت از آدرس IP سرویس دهنده DNS آگاهی می یابد تا درخواست خود را برای وی ارسال نماید ؟ در صورتی که شما از طریق Dial-up به اینترنت متصل شده اید ، این موضوع با استفاده از تنظیمات انجام شده ( ایستا و پویا ) پروتکل TCP/IP مرتبط با آداپتور مجازی Dial-up انجام خواهد شد . در صورتی که دارای یک اتصال دائم به اینترنت و از طریق یک شبکه محلی می باشید ، این موضوع با استفاده از تنظیمات انجام شده ( ایستا و پویا ) پروتکل TCP/IP مرتبط با آداپتور کارت شبکه انجام خواهد شد .

مرحله دوم : سرویس دهنده DNS مرکز ارائه دهنده خدمات اینترنت ( ISP ) شما ، آدرس IP مربوط به سایت سیسکو را نمی داند و بدین دلیل، آدرس سایت فوق را از یکی از سرویس دهندگان نام ریشه درخواست می نماید .
مرحله سوم : سرویس دهنده DNS ریشه ، بانک اطلاعاتی خود را بررسی نموده و از سرویس دهنده DNS اولیه Cisco.com آگاهی می یابد ( IP : 198.133.219.25 ) . پس از آگاهی از آدرس IP سرویس دهنده DNS مربوط به cisco.com ، پاسخ لازم برای سرویس دهنده ISP شما ارسال می گردد.
مرحله چهارم : در این مرحله سرویس دهنده DNS مرکز ISP شما دانش لازم به منظور ارتباط با سرویس دهنده DNS سیسکو را پیدا نموده و پس از برقراری ارتباط از وی آدرس IP وب سایت سیسکو ( http://www.cisco.com ) را جویا می شود. بدین منظور سرویس دهنده شما یک درخواست Recursive را برای سرویس دهنده DNS مربوط به Cisco.com ارسال می نماید.
مرحله پنجم : سرویس دهنده DNS سیسکو، بانک اطلاعاتی خود را بررسی نموده و از وجود رکورد http://www.cisco.com در بانک آگاه می گردد. رکورد فوق دارای یک آدرس IP معادل IP:198.133.219.25 است . در این حالت خاص ، سرویس دهنده وب بر روی ماشین مشابهی است که سرویس دهنده DNS نصب شده است . در صورتی که سرویس دهنده وب و سرویس دهنده DNS بر روی یک ماشین مشابه نصب نشده باشند ، آدرس IP آنان متفاوت بوده و این موضوع از طریق رکوردهای منبع موجود در بانک اطلاعاتی سرویس دهنده DNS مشخص می گردد .
مرحله ششم : سرویس دهنده DNS مربوط به ISP شما از آدرس IP مربوط به http://www.cisco.com آگاهی پیدا نموده و نتایج را برای کامپیوتر شما ارسال می نماید .
مرحله هفتم : کامپیوتر شما در این مقطع دارای آگاهی لازم در خصوص آدرس IP وب سایت سیسکو بوده و می تواند با آن ارتباط برقرار نماید . بنابراین کامپیوتر شما یک درخواست http را مستقیما" برای سرویس دهنده وب سیسکو ارسال نموده و از وی درخواست یک صفحه وب را می نماید .
/ 0 نظر / 28 بازدید