نگاهی به ویندوز سرور 2003

 

نگاهی به ویندوز سرور 2003

 

 

 

 

اگر به تاریخچه فعالیت های شرکت مایکروسافت نگاهی داشته باشیم، به سادگی متوجه خواهیم شد اکثر مواقع وعده های مسئولان این شرکت در مورد تاریخ ارائه محصولات به بازار، تو خالی از آب در آمده است. ولی این مسئله در مورد ویندوز سرور جدید این شرکت با دفعات گذشته کاملاً فرق دارد نزدیک به یک سال تأخیر و پنج بار عوض کردن نام این محصول نشان می داد، مایکروسافت هر چه در انجام این پروژه بیشتر جلو می رود متوجه می شود کار بسیار دشوار و سخت تری از آنچه تصور می کرده است پیش رو دارد. در پیش بینی های اولیه قرار بود نسل جدید ویندوز سرور مایکروسافت در سال ۲۰۰۲ و با نام Windows Server 2002 به بازار عرضه شود. اما پروژه Net. که در آن زمان هیاهوی زیادی برای شرکت بر پا کرده بود مدیران شرکت را به وسوسه انداخت تا نسل جدید ویندوز سرور را بر اساس این فناوری ارائه کنند. بنابراین بلافاصله نام ویندوز را به و WindowsServer .Net تغییر دادند و تاریخ عرضه را هم یکسال عقب انداختند.

اما یک سال کار مداوم نشان داد ارائه ویندوز سرور که کاملاً بر اساس فناوری Net. طراحی شده باشد حتی از عهده مایکروسافت نیز خارج است. پس از کش و قوس های فراوان بالاخره نام Windows Server 2003 برای این محصول انتخاب شد و تا کنون نیز سه نسخه آزمایشی آن در اختیار کارشناسان قرار گرفته است. قرار است اولین عضو نسل جدید ویندوز سرور مایکروسافت در روزهای اول ماه آوریل طی جشنی بزرگ به همگان معرفی شود. اما مشکلاتی که تا کنون پیش روی مایکروسافت بوده است همگی جزو مشکلات ساده و فنی بوده است.

مسئله اصلی قانع کردن شرکت ها و مؤسسات بزرگ برای استفاده از این محصول جدید است. طبق بررسی های انجام شده در حال حاضر فقط 30 درصد مشتریان حاضر به استفاده از ویندوز سرور جدید مایکروسافت هستند. هنوز شرکت های زیادی وجود دارد که از ویندوز ان. تی ۴ استفاده می کنند و بقیه نیز اکثراً از کارایی ویندوز 2000 راضی هستند و دلیلی برای ارتقا نرم افزاری سیستم خود نمی بینند. برای حل این مسئله مایکروسافت مجبور شده است از راه حل های گوناگونی استفاده کند. ارائه ویندوز سرور در شش ویرایش گوناگون یکی از همین ابتکارها بوده است. ویندوز سرور 2003 در شش ویرایش Web، Standard، Enterprize، Datacenterr، Ent64 و Dc64 ارائه خواهد شد. البته دو نسخه آخر در مورد استفاده از خاصیت 64 بیت با دو نسخه Enterprize ،Datacenter تفاوت دارند. قابلیت های این شش نسخه، اگرچه از یک هسته استفاده می کنند کاملاً متفاوت است. به طور مثال با خرید نسخه Web شما می توانید یک سرور با حداکثر ۲ گیگا بایت حافظه رم راه اندازی کنید. اما با خرید نسخه DC64 شما می توانید سروری با قدرت پشتیبانی از ۵۱۲ گیگابایت حافظه رم داشته باشید. مطمئناً تقاوت قیمت های این دو نسخه نیز تفاوت چشمگیری با یکدیگر دارد.

یکی دیگر از ابتکارات مایکروسافت برای جذب مشتری قرار دادن امکانات جانبی زیاد برای کمک به کارایی ویندوز در اکثر نسخه های ویندوز 2003 سرور بوده است. گر چه این مسئله خود مشکل سر در گم شدن کاربران را ایجاد کرده است. مدیر تولید محصولات مایکروسافت عقیده دارد نسخه جدید ویندوز سرور به سادگی قدرتمندترین رقیب خود یعنی ویندوز 2000 را از میدان به در خواهد کرد.

مدیران مایکروسافت به شدت تلاش می کنند به مشتریان خود بقبولانند استفاده از ویندوز سرور ۲۰۰۳ هزینه های آنان را کاهش خواهد داد. گر چه مشتریان در قبول ادعای مایکروسافت تردید دارند ولی به نظر می رسد این بار ادعای مدیران این شرکت درست باشد. هنگام تست کردن نسخه های آزمایشی ویندوز سرور جدید و مقایسه آن با ویندوز 2000 مشخص شد کارایی سیستم ها و بانک های اطلاعاتی با استفاده از ویندوز جدید بسیار بالاتر است و همین قابلیت کوچک می تواند برگ برنده ای بسیار مهم برای نسل جدید ویندوز سرور باشد.

مهندسان مایکروسافت برای بهبود کارایی ویندوز ۲۰۰۳ تلاش زیادی کردند. به طور مثال در مورد اجتناب از راه اندازی دوباره ویندوز سرور در هنگام بروز مشکلات و نصب نرم افزارهای جدید یک تیم ده نفره در سال مداوم کار کرده اند. ابتدا مشکلات ویندوز ۲۰۰۰ در این مورد به دقت بررسی شد و نتیجه کار بسته نرم افزاری به نام QFE/Hot-fixes بود. این بسته نرم افزاری که در ویندوز سرور ۲۰۰۳ قرار دارد باعث می شود سرور شما در طول مدت زمان طولانی احتیاج به راه اندازی مجدد نداشته باشد. مشکل صفحه آبی رنگ که در ویندوز ۲۰۰۰ نیز به ندرت به چشم می خورد با ارائه راه حل های جدید سخت افزاری و نوشتن درایورهای جدید به طور کامل حل شده است.

یکی دیگراز مشکلات بسیار مهم ویندوز مسئله امنیت سرور بود. همیشه مخالفان مایکروسافت بهترین نقطه ضعف ویندوز را مشکلات امنیتی آن می دانستند. مدیران مایکروسافت تصمیم گرفتند ابزار امنیتی ویندوز جدید را بدون استفاده از ابزارهای ویندوز ۲۰۰۰ و از پایه عوض کنند. به طور کلی روش های امنیتی استفاده شده در ویندوز ۲۰۰۳ به طور کامل با روش های قبلی متفاوت است.
به
 طور مثال بعد از نصب کامل ویندوز سرور حدود ۲۰ قابلیت ویندوز سرور که به طور پیش فرض در ویندوز ۲۰۰۰ راه اندازی می شد و امکان حمله هکرها را افزایش می داد راه اندازی نمی شود. در صورتی که شبکه شما به یکی از این سرویس ها احتیاج داشته باشد در همین راه اندازی سرویس هشدارهای ایمنی لازم برای بالا بردن امنیت سرویس به شما گوشزد خواهد شد.

علاوه بر این پشتیبانی از کارت های هوشمند مدیران شبکه را قادر می سازد تا امنیت بیشتری به شبکه خود بدهند.

در مورد اتصالات شبکه بیشتر راه حل های جدید مربوط به استفاده از وسایل بی سیم در شبکه بوده است. پشتیبانی از استانداردهای 802.1x زمینه ورود ویندوز به شبکه های بی سیم را فراهم کرده است.

اگر روند رو به رشد ویندوز از زمان ویندوز ۹۵ را در نظر بگیریم متوجه خواهیم شد در اغلب نسخه های جدید مدیریت شبکه ویندوز آسان تر شده است. در مورد ویندوز سرور ۲۰۰۳ نیز وضع دقیقاً به همین گونه است. ابزار مدیریت و اداره ویندوز از طریق یک پنل مخصوص در اختیار مدیر شبکه قرار می گیرد. همچنین امکانات مربوط به روز شدن سرور و نصب سرویس پک جدید بسیار قدرتمند تر از ویندوزهای قبلی است.

ویندوز ۲۰۰۳ به همراه خود بسته نرم افزاری IIS 6 را نیز دارند. از نظر کارایی IIS 6 شما ۵/۲ برابر سریعتر از نسخه قبلی خود است. در مورد مشکلات امنیتی هنوز نتیجه کار مشخص نیست.

IIS به طور پیش فرض در ویندوز ۲۰۰۳ نصب نمی شود و مسئولان مایکروسافت نیز توضیحات دقیقی در این مورد به خبرنگاران نداده اند. آنها فقط به ظاهر جدید و کارایی بیشتر IIS 6 تأکید داشته اند. امکانات مربوط به ذخیره و تهیه نسخه پشتیبان نیز بهبود زیادی یافته است.

مدیران شبکه می توانند امکانات مربوط به تهیه نسخه پشتیبان از فایل های روی سرور را به صورت زنده داشته باشند و در صورتی که فایل ها توسط کاربران و یا نفوذگران پاک شد آنها را دوباره باز گردانند. به طور

کلی ویندوز ۲۰۰۳ قابلیت های زیادی به کاربران خود می دهد ولی زمان مشخص خواهد کرد آیا این محصول نهایی ویندوز رویایی است و یا قدم کوچکی در راستای بهبود منافع اقتصادی شرکت مایکروسافت.

 

سرور 2003 در یک نگاه

اگر پیش از این تجربه کار با سرور 2000 را داشته‌اید، احتمالاً از نصب و راه‌اندازی ویندوز 2003 خشنود خواهید شد. این سرور واقعاً نسبت به نسخه‌های قبلی پایدارتر، ایمن‌تر و انعطاف‌پذیرتر است. مایکروسافت برای این منظور بخش‌های زیادی از سیستم‌عامل 2000 را اصلاح و برخی از قسمت‌های آن از جمله سرویس اینترنتی IIS را بازنویسی و بازسازی کرده است. این شرکت برای اطمینان حاصل کردن از بهبود راندمان نرم‌افزار 2003 مدت تست بتای این محصول را به‌طور خاص افزایش داد و پس از عرضه چندین نسخه آزمایشی سرانجام محصول نهایی را در آستانه فصل دوم سال 2003 به بازار عرضه کرد. ویندوز 2003 یک ویندوز بسیار سبک و سریع است. در صورتی که ویندوز 2000 موجود خود را به نسخه 2003 ارتقاء دهید، پس از نصب تمام سرویس‌هایی که روی سیستم‌عامل قبلی در حال اجرا بوده‌اند، به‌کار خود ادامه خواهند داد و تنها قابلیت‌ها و اصلاحات جدید روی آن‌ها اعمال خواهند شد. اما اگر یک نسخه کاملاً تازه از ابتدا روی کامپیوتر نصب کنید، به‌طور پیش‌فرض اغلب سرویس‌های کاربردی (و نه زیربنایی) سیستم‌عامل (حدود بیست و چند سرویس از جمله سرویس‌های وب، FTP، SMTP و Active Directory) خاموش هستند. این مهم‌ترین دلیل سبک بودن و چابکی سرور در بدو امر است. در عمل هیچ سروری برای ارایه همه سرویس‌های کاربردی ممکن به‌کار نمی‌رود، حتی پس از روشن کردن چند سرویس مورد نیاز، هنوز هم سیستم‌عامل سبک و سریعی در اختیار خواهید داشت.

ویندوز 2003 ظاهری مشابه ویندوز اکس‌پی دارد (البته فقط از حالت Windowd Classic Style پشتیبانی شده است.) شکل 1 نمایی از محیط ویندوز سرور 2003 را نشان می‌دهد. یکی از تغییرات محسوس ویندوز 2003 نسبت به نسخه قبلی، نزدیک‌تر شدن قابلیت‌های آن به خصوصیات سایر سرورهای موجود در بازار (مانند یونیکس و لینوکس) و دورتر شدن سیستم‌عامل از پاره‌ای ویژگی‌های ویندوزهای معمولی مایکروسافت (Desktop Windiows OS) است.

اگر ویندوز 2003 را خودتان نصب کنید، از نزدیک مشاهده خواهید کرد که این ویندوز چندان برای مصارف Desktop مناسب نیست. صوت و کارت صوتی به‌طور پیش‌فرض در ویندوز 2003 خاموش (Disabled) است. البته می‌توانید آن را روشن کنید. شتاب‌دهنده گرافیکی سخت‌افزاری کامپیوتر (GardwareAcceleration) نیز به‌طور پیش‌فرض غیرفعال است. در ابتدا کار این موضوع چندان به چشم نمی‌آید اما حتی اگر شتاب‌دهنده گرافیکی سخت‌افزاری را نیز در حالت Full قرار دهید (تنظیمات کارت گرافیکی)، پس از چند هفته کار با ویندوز 2003 متوجه خواهید شد که این سیستم‌عامل اصلاً به درد کارهایی مثل اجرای بازی‌های کامپیوتری نمی‌خورد. اغلب جلوه‌های ویژه‌ای که در ویندوز اکس‌پی به منظور زیبایی و راحتی محیط گرافیکی سیستم‌عامل تعبیه شده‌اند، این‌جا خاموش و غیرفعال هستند (امکاناتی مانند سایه‌های زیرمنوها و جلوه ویژه Fade یا محو شدن منوها و پنجره‌ها یا لبه‌های نرم خطوط و نوشته‌ها و از این قبیل) اگر به بخش تنظیمات System در کنترل پانل ویندوز 2003 مراجعه کنید ملاحظه خواهید کرد که تمام این جلوه‌ها به بهای به‌دست آوردن راندمان بیش‌تر در سرویس‌دهی تحت شبکه غیرفعال شده‌اند. البته می‌توانید آن‌ها را فعال کنید ولی احتمالاً تجربه‌ای مشابه من خواهید داشت چون حتی پس از فعال کردن این جلوه‌ها متوجه خواهید شد که سیستم‌عامل به اندازه ویندوز XP در اجرای آن‌ها سریع و نرم‌ نیست. به‌طورکلی GUI در ویندوز 2003 به نرمی ویندوز اکس‌پی نیست. مثلاً به تدریج که تعداد برنامه‌های نصب شده روی ویندوز (و در نتیجه آیتم‌های قرار گرفته در منوی (Start/Programs) بیش‌تر می‌شوند، منوی Programs و زیرشاخه‌های آن به‌طور محسوسی کندتر و کندتر کار می‌کنند. می‌توان گفت اگرچه ویندوز 2003 سبک‌تر و سریع‌تر از سرور‌های قبلی مایکروسافت است ولی عمداً برای تمرکز بر روی سرویس‌دهی تحت شبکه بهینه شده است و برای کاربردهای Desktop زیاد خوش‌دست نیست.

با این حال ویندوز 2003 هنوز هم اینترفیس گرافیکی به مراتب نرم‌تری نسبت به لینوکس‌های جدید دارد.نصب ویندوز 2003 مانند سایر نسخه‌های اخیر ویندوز آسان است و حدود 30 الی 40 دقیق طول می‌کشد. سرور 2003 به‌طور محسوس سریع‌تر از سرور 2000 مرحله بوت شدن را طی می‌کند. ویندوز 2003 در حال حاضر در قالب چهار نسخه Web Edition، استاندارد، Enterprise و Data Center عرضه می‌شود که به ترتیب برای استفاده در میزبان‌های وب، شرکت‌ها و سازمان‌های متوسط (حداکثر 1000 نفر)، سازمان‌های بزرگ (بیش از 1000 نفر) و سرویس‌دهنده‌های اینترنتی (میزبان‌های وب، آی‌اس‌پی‌ها و ASPها) در نظر گرفته شده‌اند. یک نسخه مخصوص شرکت‌های کوچک به‌نام Small Busines Server 2003 نیز تا پایان پاییز امسال عرضه خواهد شد که برای شبکه‌ای با کم‌تر از 50 نفر کاربر در نظر گرفته شده و ارزان‌قمیت است. نسخه استاندارد حدود هزار دلار و با 5 مجوز (ClientLicense) و نسخه Enterprise حدود چهار هزار دلار و با 25 مجوز به فروش می‌رسند. این قیمت‌ها به نظر من با توجه به هزینه‌های متداول در IT، برای سازمان‌های بزرگ تقریباً ارزان و برای سازمان‌های کوچک زیادگران نیستند. جدول 1 ویژگی‌ها و امکانات این 4 نسخه را با هم مقایسه می‌کند.اگر چه پس از نصب سیستم‌عامل، اغلب سرویس‌های کاربردی آن غیرفعال هستند ولی ویزاردهای متعدد (Wizards) و بسیار آسانی برای راه‌اندازی آن‌ها پیش‌بینی شده است که هرگونه نگرانی از این بابت را مرتفع می‌کنند. کار کردن با ویزارد نصب سرویس‌های کاربردی آن‌قدر ساده است که حتی یک کاربر ناآزموده نیز می‌تواند بدون روبرو شدن با مشکل عمده‌ای ویندوز 2003 را برای یک کاربرد خاص آماده کند. این ویزاردها معمولاً بدون ایراد و خیلی سریع سرویس‌های موردنظر را نصب می‌کنند. به‌طور سنتی معمولاً در بازار ایران

/ 3 نظر / 538 بازدید
فرامرز

واقعا" از نثر شیوا وبیان بسیار قابل فهمی که به کار بردید متشکرم مشکل من را تقریبا حل کردید.

حسین

با تشکر از زحمات شما . اگر کسی پیام نمی گزارد دلیل بر استفاده نشدن یا عدم رضایت کاربران نیست خیلی خوبه فقط اگه ممکنه سرور 2008 آموزش بدید خیلی مرسی

مونا

سلام اقای راه خدازاده میشه کمکم کنید میخوام یه وبلاگ رو هک کنم ولی هرکاری میکنم نمیشه میخواستم شما برام این کارو انجام بدید...اگه میتونید این کارو واسم انجام بدید بگید تا ادرس رو بهتون بدم....ممنون و مرسی