درباره ویندوز ویستا

 

 

 

هدف اولیه مایکروسافت بهبود امنیت در سیستم عامل‌های ویندوز بخصوص ویستا بود.
یکاشکال عمده‌ی این سیستم عامل‌ها این بود که این نرم‌افزارها از نظر امنیتی وسوءاستفاده نرم‌افزارهای مخرب از حفره‌های موجود، ضعیف عمل می‌کردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درباره   ویندوز   ویستا

- نویسندگان ویروس‌های رایانه‌ای در حال بررسی نفوذ به سیستمعامل جدید ویندوز، ویستا، هستند که تازه نسخه آزمایشی آن به بازار آمده است و در یکمورد به نظر می رسد یک ویروس ظرف یک روز از زمان عرضه این نرم افزار نوشته شده وانتشار یافته است. یک برنامه‌نویس استرالیایی نمونه‌های یک کد بدخیم را منتشر کردهکه از منفذهای فناوری‌ای که ممکن است در نسخه نهایی ویستا باشد، بهره‌برداریمی‌کند. این ویروس‌ها ظاهرا مغز فرماندهی این ویندوز را هدف می گیرند. ویستا کهابتدا با نام رمزی لانگهورن معرفی شده بود، اواخر سال ???? به بازار خواهد آمد کهپنج سال بعد از ویندوز ایکس پی خواهد بود. این طولانی‌ترین فاصله بین دو سیستم عاملشرکت مایکروسافت است. یک شرکت فنلاندی متخصص ایمنی رایانه اعلام کرد این ویروس گواهآسیب‌پذیری‌های بالقوه ویندوز ویستاست. میکو هیپونن، مدیر تحقیقات ضد ویروس اینشرکت گفته است: "این پرونده از نظر تاریخی جالب است، زیرا این اولین ویروس یک پلتفرم کاملا جدید است." کارشناسان ایمنی رایانه در سال ???? هشدار داده بودند که شایدویروس نویسان فناوری "پوسته فرماندهی مایکروسافت" را هدف قرار دهند. هنوز بزرگ‌ترینسازنده نرم‌افزار در جهان واکنشی به انتشار این ویروس نشان نداده ولی انتظار می‌روداز آن برای تقویت ایمنی ویستا استفاده کند. این شرکت قول داده است ویستا از منفذهایامنیتی ویندوز ایکس پی مصون باشد. سیستم عامل ویندوز روی بیش از ?? درصد رایانه‌هایجهان نصب شده است. مایکروسافت نسخه بتا یا آزمایشی ویستا را در سوم اوت ارائه کرد. قرار است جزییات بیشتر ویندوز ویستا در همایشی در سپتامبر اعلام شود. اواخر ژوییهنیز بعد از آن که مایکروسافت برنامه جدیدی برای مبارزه با تکثیر غیر مجاز سیستمعامل ویندوز براه انداخت، خرابکاران رایانه‌ای یا هکرها اعلام کردند که توانسته اندراهی برای نفوذ به آن بیابند. بزرگ‌ترین نرم‌افزارساز جهان برای عرضه محصول جدیدشدر تنگنا قرار دارد. این شرکت در ماه آوریل یکی از بزرگ‌ترین و پرهزینه ترینکارزارهای تبلیغاتی خود را برای ویندوزهای موجود با هزینه تقریبی دویست میلیون دلاربراه انداخت. این تبلیغات کارشناسان را بر آن داشت که بگویند مایکروسافت چنداندرباره عرضه برنامه لانگهورن جدی نیست و فعلا قصد دارد به فروش ویندوز ادامه دهد. با این حال استقبال مصرف کنندگان از محصولات این شرکت چشمگیر است. مایکروسافت اعلامکرد که درآمد خالصش در سه ماه چهارم سال مالی این شرکت بیش از ?? درصد رشد داشته وبه سه میلیارد و ??? میلیون دلار رسیده است. درآمد این غول نرم‌افزارسازی نیز بیشاز ? درصد رشد داشت و به ده میلیارد و ??? میلیون دلار بالغ شد

ویندوز ویستا سیستم عاملی است که بر روی کامپیوترهای شخصی و همچنین روی کامپیوترهای رومیزی، Loptop و tablet PCهای خانگی و تجاری و مراکز رسانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. قبل از پرده‌برداریِ این سیستم عامل در ۲۲ ژوئن ۲۰۰۵، ویندوز ویستا با کدنام لانگهورن شناخته شده‌بود. توسعه آن در ۸ نوامبر ۲۰۰۶ به اتمام رسید. این سیستم برای برای تولیدکنندگان نرم‌افزار و سخت‌افزار کامپیوتر و طرف‌های تجاری سه ماه زودتر از آن عرضه گردید. در ۳۰ ژانویه ۲۰۰۷ این سیستم عامل برای خرید و دانلود از وب‌گاه مایکروسافت برای عرضهٔ عمومی منتشر شد. انتشار ویندوز ویستا ۵ سال بعد از انتشار سلف خود، ویندوز اکس‌پی صورت گرفت که فاصلهٔ زمانی نسبتاً طولانی بین عرضهٔ این دو سیستم عامل از شرکت مایکروسافت بود.

ویندوز ویستا مشتمل بر صدها قابلیت جدید و بازپردازش شده می‌باشد که اغلب این قابلیت‌ها شامل بروزرسانی ظاهر گرافیکی کاربر (GUI) و استایل‌های بصری است که با نام Windows Aero شناخته می‌شود. قابلیت جستجوی بهبود یافته ، ابزار های ایجاد رسانه ها جدید مانند Windows DVD Maker ، و بازطراحی کامل قابلیت های شبکه ، صوت ، چاپ و زیر سیستم های تصویری ، از سایر قابلیت های آن می باشند . مضافا هدف ویستا افزایش سطح ارتباط بین دستگاهها در شبکه های خانگی بر اساس تکنولوژی Peer-to-Peer که منجر به تسهیل به اشتراک گذاردن داده های بین کامپیوتر ها و قطعات (Devices) می شود . ویندوز ویستا دربردارنده .net Framework نسخه 3.0 است که هدف آن تسهیل عمل توسعه برای نوشتن برنامه های کاربردی در مقایسه با API های سنتی ویندوز می باشد . هدف اولیه مایکروسافت از ویندوز ویستا ، ارتقا سطح امنیت در سیستم عامل ویندوز بوده است . یکی از انتقاد های کلی که بر ویندوز اکس‌پی و اسلاف آن وارد بود ، آسیب پذیری امنیت در مقابل Malware ها ، ویروس‌ها‌ و جریان‌های بافر بوده است.

/ 0 نظر / 24 بازدید