Registry چیست و سلامت آن چه اهمیتی دارد؟


همانطور که می دانیم ویندوز XP از سه پوشه اساسی Documents and Settings ، Program Files و WINDOWS تشکیل شده است که پوشه Documents and Settings برای کارهای مختلف کاربر در نظر گرفته شده است ، پوشه Program Files برای نصب نرم افزار های لازم اختصاص داده شده است و پوشه WINDOWS که اساسی ترین بخش ویندوز است در حقیقت موتور ویندوز و تمام ادوات همکار برای این پروسه در این پوشه قرار دارند. در این پوشه یک فایل وجود دارد به اسم regedit.exe که در همینجا توصیه می کنیم کسانی که آشنایی با آن ندارند تحت هیچ شرایطی طرف آن نروند.

reg مخفف کلمه Registeration به معنی ثبت کردن است. edit هم مخفف کلمه Editor به معنی ویراستار یا ویرایشگر است. در مجموع این فایل معنی ویرایشگر ثبتیات را می دهد. یعنی شما هر عملی در کامپیوتر خود انجام می دهید ارزش گذاری شده و به ثبت می رسد. همان اندازه که وجود و حضور لحظه به لحظه این فایل مهم است ، دستکاری ناشیانه آن می تواند بسیار خطرناک باشد. ممکن است همان لحظه متوجه تغییری نشوید اما اگر ارزش مهمی را دستکاری و یا پاک کرده باشید ممکن است ویندوز شما پس از Restart بالا نیاید و یا نرم افزار ها کار نکنند.

پرسش اینجاست که سلامت این فایل چه اهمیتی دارد؟ سلامت این فایل یعنی سلامت همه ثبتیات و ارزش گذاری های درون آن. همانطور که یک بیمارستان یا شرکت و یا از این قبیل مکان های بزرگ دارای بخشی به نام بایگانی هستند ویندوز نیز برای خود این بخش را در این فایل فراهم کرده است. هر نرم افزار برای اجرا شدن صحیحش خود را با ثبتیاتی که هنگام نصب شدن به ثبت رسیده چک می کند و در صورت تطابق داشتن اجرا می شود. برای پاک کردن صحیح یک نرم افزار نیز از این بخش استفاده می شود که البته اتوماتیک است. مهم اینجاست که همانطور که در یک بایگانی پس از گذشت مدت زمانی طولانی ، بسیاری از اسناد و مدارک به دلیل گذر مدت زمان زیاد اعتبار خود را از دست می دهند و با یک پاکسازی کلی بسیاری از آن ها به دور ریخته می شوند این فایل نیز نیاز به پاکسازی دارد که ضمن حذف ضایعات به یک چیدمان صحیح نیز دست یابد.

نرم افزار های فراوانی برای پاکسازی ، بهینه سازی و تعمیر Registry ساخته شده اند که در اینجا به معرفی تعدادی از قوی ترین آن ها می پردازیم:

Glarysoft Registry Repair ، Registry Fix ، Registry Mechanic ، Registry Repair Wizard و System Cleaner.

/ 0 نظر / 127 بازدید